/КРОСС/ООН предупреди, че светът е изправен пред най-голямата хуманитарна криза от края на Втората световна война, тъй като повече от 20 милиона души гладуват в четири държави, съобщава "Франс прес".
Заместникът на генералния секретар на организацията по хуманитарните въпроси Стивън О'Брайън призова за спешно събиране на финансови средства - 4,4 милиарда долара до юли, за Североизточна Нигерия, Сомалия, Южен Судан и Йемен, за да се "избегне катастрофа".
Или много хора ще умрат от глад, предупреди той пред Съвета за сигурност на ООН.
Без колективни и координирани глобални действия хората просто ще умрат от глад. Много други ще страдат и умрат от заболявания. Децата няма да имат възможност да ходят на училище. Прехраната, перспективите и надеждите ще бъдат изгубени, подчерта О"Брайън.
Той определи войната в Йемен като "най-голямата хуманитарна криза в света", след като две трети от населението или 18,8 милиона души - три милиона повече от януари - се нуждаят от помощ, а повече от 7 милиона души нямат редовен достъп до храна.
От началото на конфликта през март 2015 г. в Йемен са загинали повече от 7 400 души, а над 40 000 са ранени. Само за последните два месеца близо 50 000 души са напуснали най-бедната арабска държава.
Представителят на ООН каза още, че 4,9 милиона души са получили храна през изминалия месец. Но според него 2,1 милиарда долара са необходими в помощ на 12 милиона души в Йемен.
В Южен Судан - най-младата страна в света, също ситуацията е безкрайно тежка. Според О"Брайън "гладът в Южен Судан е вследствие действията на човека". Според него повече от 7,5 милиона души се нуждаят от помощ. 3,4 милиона души са разселени. 2,9 милиона граждани на Южен Судан са изправени пред глад, а близо 1 милион деца са недохранени тази година.
От думите на О"Брайън стана ясно, че 10,7 милиона души се нуждаят от хуманитарна помощ в Североизточна Нигерия.