/КРОСС/70 хиляди са пациентите с глаукома у нас. Здравната система е длъжник към глаукомно болните по отношение на заплащане на медикаментите от националната здравноосигурителна каса. Това каза пред "Хоризонт" проф. Мариета Костянева, председател на Българското глаукомно дружество. От пациентските организации настояват за увеличаване на броя на прегледите. Българското национално радио е медиен партньор на Седмицата за борба с глаукомата, която започва от днес до 18 март. Проф. Мариета Костянева допълни още:
В световен мащаб честотата на глаукома е между 1,5 -2 процента за населението над 45-годишна възраст. Този процент нараства да 5 процента за възрастта над 75 години. Високото очно налягане е само първостепенен фактор за развитието на заболяването. Глаукомата е заболяване на зрителния нерв и води в крайния си стадий до слепота. Тя е на второ място в света причина за слепота. За разлика от катарактата води до необратима, абсолютна слепота.
Медикаментите за продължително лечение на глаукомата не се покриват изцяло от здравната каса.
Въпреки исканията глаукомата да бъде определена като социално значима заболяване нито един министър на здравеопазването не откликва, казва Георги Димитров, председател на пациентската организация „Глаукома":
Никой не ни чу. Безобразие е в България реинбурсацията на нашите медикаменти да бъде едва 50 процента. Такъв случай в Европейския съюз не съществува.
Лекарите съветват след 40-ата си година да следим вътреочното си налягане при специалист.