Започна делото срещу Алексей Петров за пране на пари
Секция: БЪЛГАРИЯ
13 Март 2017 16:16
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Започна делото срещу Алексей Петров за пране на пари

/КРОСС/ Тръгна делото срещу бившия съветник на ДАНС Алексей Петров и още двама души за пране на над 3,3 млн. лева.

Подсъдимите пожелаха делото да се гледа по съкратената процедура, като част от свидетелите са и експертите по графическите експертизи. Подсъдимите обаче не се признават за виновни.

Обвинението е за изпиране на над 3.3 млн. лева, като парите са били присвоени от две фирми. Според обвинението престъпленията са извършени в периода 2006-2008 г. Подсъдими с Петров са още двама души - Явор Джиев и бившият председател на Съюза за стопанска инициатива Теодор Дечев.

Според защитата обвинителният акт съдържа процесуални нарушения. В началото на заседанието, преди да тръгне делото, адвокатите на подсъдимите настояха за прекратяване на делото връщане на обвинителния акт на прокуратурата. Адвокатът на Алексей Петров - Ина Лулчева заяви, че обвинението е неясно и противоречиво. По думите й, Петров е обвинен, че участвал в присвояване като помагач. В същото време обвинението му не било идентично с това на другите двама, които са обвинени в присвояване, улеснено чрез сключването на неизгодна сделка. Петров няма обвинение, че ги е подпомогнал чрез неизгодна сделка.

Прокуратурата трябвало да посочи кой е бил инициаторът и как е дал идеята за това престъпление, коментира друг адвокат. Защитата посочи също, че на места в обвинителния акт пише: "На неустановени дата и място обвиняемите извършили това и това...". Нямало и нито една дума защо договорите са неизгодни.

Прокурорите отговориха, че няма изискване обвинението на помагач да бъде огледално на това на извършителя. Нямало основание за връщане на обвинителния акт и не са допуснати нарушения, смятат двамата прокурори по делото. Според тях възраженията на адвокатите са въпрос по същество, а не са за обсъждане в настоящия момент.

Неоснователно според прокурорите, е и изискването да се конкретизират датата и мястото. Прокуратурата не може да посочи факти, които не са установени в досъдебното производство, изтъкнаха представителите на държавното обвинение.

След кратко съвещание с членовете на състава съдия Александра Йорданова отхвърли искането на адвокатите като неоснователно. По думите й, изложените доводи са по същество и по тях становище ще има при постановяването на присъдата и мотивите.

Любопитното е, че представителите на двете фирми, които според прокуратурата са ощетени, заявиха, че не са пострадали и не желаят да бъдат конституирани като страни по делото.