/КРОСС/ България е увеличила разходите си за отбрана през 2016-та спрямо предходната година като процент от Брутния вътрешен продукт. Това потвърждават данните в годишния доклад на генералния секретар на НАТО.
Страната ни значително е повишила заделените средства за въоръжение за разглеждания период, но остава сред съюзниците в Алианса, които са далеч от достигането на заложените цели за финансиране на армията.
Общо 23 държави от НАТО, сред които и България, са повишили военните разходи, като това е донесло допълнителни 10 милиарда долара в полза на колективната отбрана. Българският бюджет за отбрана през миналата година е бил 1,3 на сто от БВП спрямо 1,26% през 2015-та.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг обаче припомни, че ангажиментът поет на най-високо ниво от всички държави е за 2%:
Все още не разпределяме справедливо тежестта в Алианса. Само 5 съюзници харчат 2 или повече процента от брутния си продукт за отбрана. Реалистично е всички да постигнат тази цел.
Тази година съседна Румъния се очаква да достине целта, а Латвия и Литва - през 2018г. Друг ангажимент гласи, че от общите разходи за армията - 20 на сто трябва да бъдат заделяни за закупуване на военна техника. Тук България бележи по-висок ръст като парите за оборудване са скочили повече от три пъти до общо 12,5%.
Не става дума да се харчи повече, а да се харчи по-добре за професионални войски и модерна отбранителна техника, обясни Столтенберг и поиска удвояване на усилията.