Културното наследство да бъде визитка на България в председателството на Съвета на ЕС, предложи Йотова
Секция: КУЛТУРА
13 Март 2017 18:42
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Културното наследство да бъде визитка на България в председателството на Съвета на ЕС, предложи Йотова

/КРОСС/ Инициативата „Чудесата на България" да бъде включена в културната програма на българското председателство на Съвета на ЕС. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова по време на дискусия във Велики Преслав, посветена на възможностите за развитие на културно-историческия туризъм в региона. „Културното наследство може да бъде златната визитка на България в председателството на Съвета на ЕС", предложи вицепрезидентът.

По думите на Илияна Йотова опазването и развитието на културно-историческото наследство на България трябва бъде един от основните приоритети на държавата. „Европейските институции постигнаха предварително съгласие 2018 г. да бъде Европейска година на културното наследство и има символика, че една от най-древните европейски цивилизации - българската, ще председателства Съвета на ЕС през същата година, подчерта вицепрезидентът. „Вярвам, че темата за културно-историческото наследство ще бъде добра основа за културен диалог, растеж и развитие на туризма", посочи още Илияна Йотова.

Илияна Йотова направи предложение от Велики Преслав да започне серия от научни дискусии в различни европейски градове през 2018 г., посветени на развитието на християнските цивилизации през 9-11 век, с акцент върху създаването на книжовни школи. Сред предложенията на вицепрезидента в хода на дискусията бяха изработването на единен портал с европейските и национални мерки и програми, които ефективно да подкрепят културния туризъм и наследство, както и формиране на работна група с представители на Министерството на външните работи, Министерството на вътрешните работи, Министерството на културата, Министерството на туризма, на общините и научната общност, които да изработят цялостна програма за развитие на културно-историческото наследство с оглед на съвременните предизвикателства - цифровизацията и физическото му опазване. Културно-историческото ни богатство е наша памет и бъдеще, в което трябва да инвестираме и да обединим усилия, каза Илияна Йотова.

Обществената дискусия се проведе в рамките на националната кампания за опазване на културно-историческото наследство „Чудесата на България 2017", която тази година се провежда под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова.