/КРОСС/Бившият министър-председател на Обединеното кралство Тони Блеър няма да бъде подведен под отговорност за подвеждане на английския парламент по време на Войната в Ирак през 2003 година.
Комитетът по публична администрация потвърди, че г-н Блеър няма да бъде въвлечен в ново разследване по въпроса дали е, или не е, подвел парламента. Единствено изключение ще се направи, ако бъдат открити "нови и актуални" доказателства. От Комитета добавиха още, че воденото от сър Джон Чилкот проучване не е дало "достатъчно основание" за провеждането на подобно разследване.
Блеър стана особено непопулярен след излизането на доклада на комисията „Чилкот", която разследваше включването на Великобритания във войната в Ирак, което стана по време на мандата на Блеър. През юли миналата година комисията заключи в своя доклад, че Великобритания е влязла във войната в Ирак „преди да са изчерпани мирните решения за разоръжаване" на иракска армия от оръжия за масово поразяване. „Условията, в които е било взето решението, че е имало правна основа за британска военна операция, са били твърде неудовлетворителни", заяви тогава председателят на комисията Джон Чилкот. В доклада се посочва също, че година преди началото на войната в Ирак Блеър е обещал на тогавашния американски президент Джордж Буш, че ще бъде с него „каквото и да се случи". Блеър пое и критики заради това, че е работил като съветник на казахстанския президент Нурсултан Назърбаев, за което самият Блеър каза, че съжалява.