Търновалийски: Нужна е активна държавна политика за подкрепа на българските производители
Секция: ПОЛИТИКА
16 Март 2017 12:12
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Търновалийски: Нужна е активна държавна политика за подкрепа на българските производители

/КРОСС/Среща с работниците и мениджърския екип на „Искра" ООД община Първомай имаха Георги Търновалийски, водач на листата на БСП за България за област Пловдив и кандидатите Манол Генов и Виолета Христодулова и Николай Митков.
На срещата представителите от левицата се ангажираха още в първите дни на мандата на следващото народно събрание да инициират законодателна инициатива за защита на българското производство. Създаване на фонд „Индустрия" с начален капитал от 500 млн. лв. за дялово финансиране на предприятия, изпълняващи определени критерии: десетгодишна стратегия за създаване и развитие на индустриални мощности на пазарен и регионален принцип, бяха част от ангажиментите на кандидатите.
От своя страна от ръководството на предприятието препоръчаха да се спазват законите и въпреки, че сме част от отворения европейски пазар да се намери начин да се спре вносът на дъмпингови цени на суровини и материали не само в отрасъла, в който те работят- пасмантерията, но и във всички останали. Според Търновалийски това е проблем не само за предприятията, но и за фиска, тъй като вносът на ниски цени не само подбива българското производство, но и не допринася достатъчно за приходите в бюджета.
„За да защитим българския производител и работните места в регионите трябва да се стимулира производството и износът на българска продукция. За това предвиждаме създаване на Национален финансов холдинг под управлението на Българска банка за развитие с ясен мандат за стимулиране на експорта на българските предприятия в чужбина. Крайната цел е българските компании да получават на едно място и с минимални бюрократични спънки дялово или кредитно финансиране за своя бизнес, дългови инструменти и застраховка на реализирания износ.", заяви водачът на листата с номер 10 Георги Търновалийски.

„Трябва да се промени отношението към училището като институция. Вашата дейност е мисионерска!", така се обърна към присъстващите над 50 директори и учители от община Първомай Георги Търновалийски.
На срещата присъстваха и експертите в образователната сфера от листата на левицата- учителя Веска Ненчева, Виолета Христодулова, директор на ОУ „Васил Левски" с. Рогош и Милко Сарафов, директор на училището в Брезово.
Ревизия на образователната реформа, промени в Закона за предучилищното и училищното образование, актуализиране на учебните програми от 1-ви до 12-и клас поискаха преподавателите. Според тях в системата промените се правят набързо, не се обмислят и не се координират с хората, които работят в реална обстановка.
„Работим без стандарти, без наредби, учениците в 1 и 5 клас учиха по новата система без учебници, това ли ще ги очаква и във 2 и 6 клас? Липсват начални учители, хаосът в учебните програми е пълен.", възмутиха се преподавателите.
„Делегираните бюджети изкривиха системата. За никого не е тайна, че има училища, които не предприемат мерки срещу липсващите ученици единствено, за да запазят бройката и класовете си. Училищата в малките населени места трябва да бъдат подпомагани от държавния бюджет по система, различна от сега действащата, която ощетява големите училища.", разказваха преподаватели и директори. Пред тях стои въпроса и с отпадането на учениците от образователната система, все по-ширещата се неграмотност и не на последно място уважението от страна на обществото към учителя.
„Държавата е тотално абдикирала от образованието, но ние ще върнем разговора за ролята на училището и преподавателите отново на дневен ред.", категоричен е водачът на листата с номер 10 в бюлетината.
Според Търновалийски едно от решенията ще е в бюджета да бъде заложено финансиране, позволяващо развитие на образователната сфера. „Ангажимент на левицата е средствата в държавния бюджет за образование да достигнат 5% от брутния вътрешен продукт при 3,5% за 2017 г., учителската професия да бъде включена в списъка на регулираните професии, а заплащането на труда им да бъде поетапно и справедливо увеличено, като изчисленията са това да е с не по-малко от 15% през първата година на мандата и 40% в края на мандата", поясни водачът на листата на БСП за България.