Главният прокурор се срещна с Лаура Кьовеши - главен прокурор на румънската Национална антикорупционна дирекция
Секция: БЪЛГАРИЯ
17 Март 2017 18:09
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Главният прокурор се срещна с Лаура Кьовеши - главен прокурор на румънската Национална антикорупционна дирекция

/КРОСС/ В Съдебната палата - София, се проведе работна среща между главния прокурор на Република България Сотир Цацаров и Лаура Кьовеши, главен прокурор на румънската Национална антикорупционна дирекция. Срещата се осъществи по покана на г-н Цацаров. В нея участваха още посланикът на Република Румъния Н. Пр. Йон Гъля и прокурор Анка Журма, а от българска страна - Румяна Арнаудова, ръководител на Звено „Антикорупция", градският прокурор Емилия Русинова и административният ръководител на Специализираната прокуратура Иван Гешев.

Основна тема на разговор бяха правомощията на двете прокуратури при разследване на корупционни престъпления. Обсъден бе проблемът с имунитета на кандидатите в местни и национални избори и членове на парламента. В Румъния кандидатите не се ползват с имунитет, а народните представители нямат такъв като защита срещу обвинения, а само срещу задържане и други мерки на процесуална принуда. Румънските прокурори представиха измененията в наказателния процес от 2014 г., според които след провеждане на начално предварително изслушване съдът не разполага с правото да връща делата на прокуратурата. Г-жа Кьовеши съобщи данни, според които от внесени 323 обвинителни акта, през 2016 г. съдът е върнал едва 4 дела заради процесуални нарушения. Предмет на дискусия бяха и сроковете за получаване на разрешение за използване на специални разузнавателни средства /72 часа у нас, макс. 2 часа в Румъния, от дежурен съдия/. Прокурор Кьовеши акцентира на начина на назначаване на полицейски служители в ръководената от нея дирекция /295 при 165 прокурори/ - при пълна служебна независимост от Министерство на вътрешните работи. Дирекцията разполага и със собствени експерти /вещи лица/, за разлика от българската прокуратура.

Участниците в срещата обмениха опит в работата на правоохранителните органи и системата на съдебната власт и изразиха желание за по-тясно сътрудничество.