/КРОСС/ Данните от проучването на "Галъп интернешънъл" са получени сред 1012 души по метода на прякото лично интервю между 10 и 15-и март. Изследването е независимо от външно финансиране. Данните показват моментното състояние и декларативните нагласи. Затова и не са прогноза за изборния резултат. Максималната грешка при 50%-овите дялове е ± 3%.
Дали БСП или ГЕРБ ще спечели изборите ще зависи от последните дни на кампанията. Това показват данните от проучване на "Галъп интернешънъл".
Данните преди решителната фаза на изборната кампания показват равенство сред онези, за които може да се очаква да гласуват със сигурност.
Формулата на влизащите в парламента остава 5+1.
Сред твърдо решилите да гласуват 30,3% казват, че ще подкрепят БСП, за ГЕРБ биха гласували - 29,9%, за Обединените патриоти - 11,5%, за ДПС - 8,1%, за партията на Веселин Марешки ВОЛЯ - 6,5% и за коалицията „РБ - „Глас народен" - 4,4%. Това са формациите, които биха попаднали в Народното събрание, ако изборите бяха днес. До изборите обаче има още една решаваща седмица.
ГЕРБ разполага с малко по-широк електорален корпус и в момента работи по оползотворяването му. Електоратът на БСП обаче остава в по-мобилизирана форма в сравнение с конкурентния електорат. При Обединените патриоти е възможна динамика в дяловете подкрепа във връзка с напрежението с Турция. При ДПС само изборните резултати могат да покажат дали и каква щета нанася ДОСТ - този тип данни трудно могат да се установят със социологически методи, а и невинаги респондентите са искрени в своите отговори. Самата партия ДОСТ традиционно има минимална декларативна подкрепа в страната (в рамките на десети от процента), но вотът в и от чужбина ще покаже дали е състоятелна заявката на тази партия за по-чувствително представяне. Този вот също няма как да се улови с демоскопски методи.
ВОЛЯ на Веселин Марешки изглежда ощетена от двуполюсното противопоставяне между ГЕРБ и БСП, което като цяло застрашава по-малките формации. Засега коалицията на Реформаторския блок и „Глас народен" се справя с този проблем, но влизането им в Народното събрание зависи от мобилизацията им. Положително обстоятелство за реформаторите е това, че остават основен субект с изгледи за преминаване на „бариерата" в сравнение с „Да, България" (2,3%), и „Нова република" (1,5%). Сред политическите сили с по-чувствителен резултат личи и коалицията на АБВ и „Движение 21" - с 2,4%, За други партии биха гласували 3,1%.
Калкулацията към днешна дата показва, че до урните се очаква да отидат около 3,7 милиона души (в това число и недействителни бюлетини), около една пета от които вероятно ще вземат решение в идните дни. 2,5% от гласуващите вероятно биха гласували с „Не подкрепям никого". Тези гласове не са калкулирани в изборния резултат.