/КРОСС/ Референдумът на 16 април за Турция е много повече от парламентарни или президентски избори. Променя се философията на управление на турската държава. Турция де юре ще продължава да се нарича република, но цялата власт ще бъде в ръцете на един човек. На 16 април се залага съдбата на Ердоган. Това заяви проф. Владимир Чуков в интервю за БНР:
Въпреки искрите с Холандия и Швейцария, основният сблъсък е с Германия. Три милиона турски граждани са много важни за подкрепата на Ердоган, защото все още някои от социолозите дават паритет. Това е всъщност битката между Турция и Германия за наследството на Фетуллах Гюлен. Това, което много силно афектира турската страна, е изтеклият разузнавателен доклад, че зад опита за преврат не стои Гюлен, а стоят кемалисти, секуларисти. Турската страна обвини Германия, че стои зад подобен тип хипотеза. А в момента Германия много ясно каза на всички изгонени гюленисти да дойдат в Германия. Около 40 турски военни директно поискаха убежище.
Тази огромна мрежа на Фетуллах Гюлен - това са 180 държави, над 3 милиарда долара състояние - всичко това е перфектна мрежа за наблюдение, мониторинг, уши, очи, за ефективна разузнавателна дейност. Фетуллах Гюлен беше перфектен лост на турската външна политика, особено тук, на Балканите. Турската страна претендира, че немската всъщност е приватизирала тази мрежа на Гюлен. Директно обвиняват немската страна, че стимулира, пази, подкрепя Фетуллах Гюлен.