/КРОСС/80 на сто от жалбите на хората към различни институции са свързани с лоша комуникация между лекар и пациент, съобщи пред „Хоризонт до обед" д-р Гергана Форева, личен лекар от Пловдив, председател на Българското Балинтово общество. Балинтовият подход изследва отношението между лекар и пациент.
В традиционното ни обучение в университетите нас ни учат, че е нужно добре да разпитваме своите пациенти. Известна е латинската максима, че, който добре разпитва пациентите си, добре диагностицира и добре лекува, но Балент прави една крачка по-напред като счита, че не само да разпитваме добре, не само да достигнем до диагнозата е важно, но също доста по цялостно поглежда на този процес на взаимоотношенията между лекар и пациента.
Оплакванията на пацинтите често не са заради неправилна диагноза или липса на експертиза, а заради подхода на лекарите в отношението с тях, допълни Форева.
Даването на достатъчно информация на пациентите е задължение на медицинския персонал, посочват от Изпълнителната агенция Медицински одит. След сигнал одитът проверява спазен ли е медицинският стандарт, съобщи Димитър Георгиев от отдел „Оценка на риска" към Агенцията.
Част от задълженията на медицинския персонал е да дават достатъчно информация и да бъдат съпричастни с пациентите. Когато се случват инциденти, те генерират оплаквания - т. нар жалба. Имаме изисквания да проверим доколко всичко, описано от стандарта е извършено, най-малкото - на хартия. Но, най-големият проблем при това да съществуват инциденти по време на епизодите на лечение е липсата на достатъчно информация, предавана както от лекаря на пациента, така и между самите изпълнители на медицинска помощ. Те не си говорят помежду си. Не казвам че е масова практика, но, естествено, липсата на информираност води до лошо вземане на неинформирани решения.