18 години от бомбардировките на НАТО срещу Белград и големите градове в Сърбия
Секция: СВЯТ
24 Март 2017 09:57
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
18 години от бомбардировките на НАТО срещу Белград и големите градове в Сърбия

/КРОСС/ На 24 март се навършват 18 години от началото на бомбардировките на НАТО срещу Белград и големите градове в Сърбия.

Официалната причина за бомбардировките е югославската местна операция „Подкова", която цели етническо прочистване на Косово според военното разузнаване на НАТО, които водели до големи човешки жертви - загиват стотици граждани. Това е втората голяма бойна операция на НАТО след операция "Преднамерена сила" в Босна и Херцеговина през 1995 г. Тя е извършена без съгласието на Общото събрание на ООН.

Бомбардировките водят до оттеглянето на югославските войски от Косово и установяването на Временната администрация на ООН в Косово. По-късно е организиран Международен наказателен трибунал за бивша Югославия, който решава, че югославските сили за сигурност са отговорни за престъпления срещу човечеството и масови потъпквания на човешките права на гражданското население в Косово - главно по време на операцията на НАТО[1].

Югославската армия, с върховен главнокомандващ Слободан Милошевич и началник на Генералния щаб генерал Драголюб Ойданич, води отбранителни сражения срещу натовските самолети като 2 (от тях един „Ф-117") са свалени от Югославската противовъздушна отбрана.

На 24 март 1999 г. генералният секретар на НАТО Хавиер Солана заповядва на командващия въоръжените сили на НАТО в Европа ген. Уесли Кларк да започне въздушни бомбардировки срещу градове и военни обекти на СР Югославия. НАТО разполага със самолети „Ф-16", „Ф-117 стелт", въоръжени с ракети „Томахоук" и противорадарни ракети AGM 88 HARM. Срещу тях Югославската армия има 90 хил. души личен състав, от които 3 хил. наборни войници в сухопътните войски, 3 хил. във ВВС и 3 хил. във ВМС. При мобилизация Югославската армия набъбва до 400 хил. души.

В изпълнение на това в 23.50 базираните вече от седмица сили на НАТО в Италия и Адриатическо море, състоящи се от самолетоносача „Теодор Рузвелт" и самолетните авиобази Авиано, Истрана и Пиаченца, Италия започват авиационна атака над Югославия. Първоначално са хвърлени над 100 ракети, изстреляни от самолети „F 16" и „F 117 stelt" а други 40 са направлявани от спътници също поразяват цели на Югославия. В резултат на това в 0 часа и 53 минути СР Югославия обявява военно положение. Първата бомбардировка е на Белград и въздушната кампания трае първоначално 4 часа но на сутринта е подновена. В резултат са нанесени поражения на Централния команден пункт на ВВС и ПВО на Югославската армия в планината Фрушка гора, Пункта за управление на Генералния щаб на Югославската армия, летищата Батайница в Белград, Данилоград в Черна гора и Прищина в Косово, където загиват много югославски войници в казармите си.

Бомбардировките са прекратени на 10 юни, когато бе подписано споразумение за оттеглянето на югославската армия и полиция от Косово.

Край военния музей в Белград в парка Калемегдан вчера бе изложена ракетна система S-125 Нева, с която преди 18 години бе свален американски бомбардировач със стелт технология F-117.

video:https://www.youtube.com/watch?v=H8-3JQcKWkg&feature=share