/КРОСС/ Лидерите на страните-членки на Европейския съюз се обединиха от идеята за единство при подписването на новата декларация Римска декларация, която урежда взаимоотношенията за бъдещето на организацията.
Няколко основни точки бяха заложени в декларацията, които допълниха т.нар. Бяла книга, която предвижда пет сценария за бъдещето на Европа. И въпреки прокламираното бъдещо единство, и в новата декларация водещите европейски държави си оставиха вратичка за идеята „Европа на различни скорости".
„С още повече единство и солидарност помежду ни и със спазване на общите правила ще направим Европейския съюз по-силен и по-устойчив. Единството е необходимост, но то е и нашият свободен избор. Поотделно бихме били изхвърлени встрани от глобалната икономика. Да бъдем заедно е най-добрият начин да влияем на тази динамика и да отстояваме нашите общи интереси и ценности. Ще действаме заедно, ако е необходимо с различни темпове и интензивност, но ще се движим в една и съща посока, в съответствие с Договорите и като държим вратата отворена за онези, които желаят да се присъединят на по-късен етап", гласеше част от текста на декларацията, в която се появи идеята за Европа на различни скорости или както беше обобщено в една от точките:
„Тези, които искат да правят повече, правят повече".
Идеята за Европа на различни скорости беше една от главните трудности при подготовката на срещата на върха. Той се поддържа от Германия, Франция, страните от Бенелюкс, Испания и Италия, но редица държави от Източна Европа, в това число - Чехия, Полша, Словакия, Унгария, бяха против приемането на принципа в основната декларация. Последните се опасяваха, че той ще позволи на държавите от Западна Европа да приемат решения без тях.