/КРОСС/ "Турция иска да играе ролята на надрегионална сила, големите амбиции на страната я тласкат да бъде в конкурентна позиция с Германия и ЕС". Това коментира за Радио „Фокус" арабистът проф. Владимир Чуков.
Според него основният диспут е между Германия и Турция, а самата кампания относно предстоящия референдум за конституционни промени се води ожесточено извън границите на Турция, в европейските медии.
Според проф. Чуков статистиките, относно провежданите допитвания в Турция, сочат че вероятността Ердоган да постигне успех повече от 80%.
„В момента има две алтернативи пред Турция, едната е „държавата на благоденствието", а другата е „либералната демокрация". Бежанската криза налага „държавата на благоденствието" т.е. силната държава без естествено да се стига до тези детайли, които се налагат от либералната демокрация - в Турция това има дуалистичен характер и управлението става дуалистично. Вторият важен компонент е какъв ще бъде реалният отзвук, ако надделее отговорът „Да". Отговорът е ясен - Турция ще има претенции да бъде полюс в новия многополюсен свят, т.е. ще иска да играе ролята на една надрегионална сила", каза още проф. Чуков.
Той добави, че Турция цели да се превърне в конкурент на ЕС и фактор на геополитическата карта на света. "Ако острият тон между Анкара и Европа се запази ще се наблюдават обтегнати политически отношения, но изчистването на икономическите такива ще бъде по-трудно", каза още арабистът.