/КРОСС/ Георги Търновалийски, избран за народен представител от коалиция „БСП за България" в 44-то НС, в разговор с Илиана Беновска в предаването „Беновска пита" по „Канал 3" и „Радио К2" коментира актуалните обществено-политически теми.
В началото на въпрос от страна на Беновска дали да честити победата на БСП, Търновалийски отговори, че БСП може да бъде поздравена за добрите изборни резултати. Избраният за народен представител от БСП отговори и на въпрос, свързан с големите заявки, които бяха давани от страна на партията, която представлява, за победа на изборите.
„Всеки в кампания има стремежа да бъде победител. В едно състезание винаги това е стремежът на всички участници. Ние имахме реални шансове, добра подкрепа, но като във всяко състезание, има един победител. В случая това е ПП ГЕРБ, а ние приключихме с един много сериозен резултат", каза Търновалийски, а на въпрос дали не е победител народът, той посочи, че избирателната активност не е била много висока, а има и голяма част от гласувалите, които ще останат непредставени в следващото НС.
Търновалийски посочи, че въпреки, че БСП не е спечелила изборите, партията ще продължи да работи по своята програма за развитието на страната. Така той аргументира вота на доверие, който НС на БСП даде на Корнелия Нинова за да продължи работата за промяна за БСП и България.
„Има много важни неща, които ние ще внесем като законодателство в парламента, ще отстояваме, ще обясняваме на българския народ какво искаме, как виждаме управлението и промяната в страната, а управляващите, които имат мнозинство, ако искат могат да ни подкрепят, ако искат могат да отхвърлят. В крайна сметка те ще управляват и трябва да изпълнят тези толкова много обещания, които даваха по време на кампанията", каза Търновалийски.
Беновска отправи въпрос към своя събеседник дали не е шанс за БСП една покана за широка коалиция с ГЕРБ, за това БСП да изпълни част от своите обещания.
„Не може властта да бъде самоцел. Съгласен съм, че влизайки във властта по този начин има шансове да бъдат реализирани част от политиките, но това е само теоретично. Ако БСП влезе в управлението с ресор образование и иска да промени закона, който ние смятаме, че е вреден, и трябва да бъде осигурено финансиране - когато нямаш финансовия ресурс, когато нямаш подкрепата за това, няма как да се случи. Ние сме коренно противоположни в нашите мнения по отношение на образованието", каза Търновалийски.
Беновска зададе въпрос по отношение на кадрите на БСП за управление, както и за финансовите разчети, които според водещата не са били конкретни. Търновалийски не се съгласи с това твърдение и посочи, че при победа на изборите, ИБ на БСП е щяло да излъчи съответните кадри, които да бъдат впоследствие гласувани на Национален съвет.
„Бойко Борисов се страхуваше да излезе на лидерска битка срещу Корнелия Нинова и се криеше зад екипа си", припомни Търновалийски.
„Може би във втората част на кампанията, когато самият Борисов имаше друго поведение, трябваше малко да се смекчат нещата. Това, което трябваше да бъде казано и е много важно да го чуят нашите сънародници, защото кампанията беше много кратка, трябваше да бъде казано по този начин - малко по-остро, за да бъде чуто. Имам чувството, че останахме неразбрани и за това реализирахме по-нисък резултат с 5,5%", коментира Търновалийски.
Беновска се върна на темата за петъчното заседание на Националния съвет на БСП, на което бе гласуван вот на доверие за Корнелия Нинова. Георги Божинов тогава посочи пред медиите, че много от членовете на НС са напуснали залата след като е регистриран кворум от 118 души в началото на заседанието. Беновска припомни, че гласуването на вот на доверие за Корнелия Нинова е било извършено анблок, заедно с още три други точки.
„Това е решение на органа на БСП, няма нарушение на Устава. Недостойно е някой да излезе и пред медиите да обявява как не са гласувани правилно предложенията, как нямало кворум в залата. Ако имаше достойна позиция, тя трябваше да бъде заявена в залата", каза Търновалийски и добави, че според него се преекспонира по темата. По думите му Корнелия Нинова успешно оглавява партията през последните 10 месеца, в които е начело, защото за този период доверието към БСП е нараснало двойно.
Отмяната на постановление 208 от страна на служебния кабинет
Беновска припомни, за извънредното петъчно заседание на МС, на което бе отменено постановление 208, според което българските общини трябва да приемат и подпомагат бежанци. Беновска повдигна въпроса защо остава впечатлението, че се бърза в последния момент в последния работен ден от 17:00 ч., да бъде взето това решение в извънредно заседание и дали не трябва то да бъде взето от редовно избран кабинет, а не служебен.
„Аз не мога да кажа защо е взето това решение, но както президентът Радев, така и ние от БСП сме се обявили против това постановление. Аз приветствам отмяната на това постановление от страна на служебния кабинет и смятам, че е правилно. Българските граждани живеят бедно, нямат жилища, нямат осигуровки, а ние задължаваме общините, голяма част от които са пред фалит, да осигуряват жилища на икономически мигранти...", каза Търновалийски и уточни, че БСП няма влияние нито над служебния кабинет, нито над президента.
Сергей Станишев и отношението му към изборния резултат на БСП
„Сигурен съм, че Станишев е доволен от резултата на БСП. Той е член на тази партия и трябва да е горд с това, което се случва", каза Търновалийски и изрази мнение, че призивът на Станишев във връзка с важността на европейската ориентация и европейските договорености са по-скоро свързани със съвместна работа на всички партии за предстоящото председателство на България на Съвета на ЕС, а не като призив за широка коалиция с ГЕРБ.
По отношение на искането на Беновска за контрол над тълкувателните решения на ВКС, Търновалийски посочи, че такъв контрол е необходимо да има и трябва да бъде създаден орган, който да контролира тези тълкувателни решения.
„От БСП ще стоим зад тези промени. Аз като финансист няма да участвам толкова пряко в тези промени, но те са много важни и трябва да бъдат реализирани", посочи Търновалийски.
Беновска подари на своя гост негнила българска ябълка и книга с интервюто й с Ахмед Доган, а Търновалийски подари книгата „Възвишение" от Милен Русков. На въпросът „Защо?", изписан на тениската, подарена от Беновска на Търновалийски, гостът отговори: „Няма да влезем в коалиция с ГЕРБ, защото имаме коренно противоположни политики, послания и програма. Няма как да реализираме общо управление, за да изведем България на мястото, на което всички искаме тя да бъде", завърши Търновалийски.