КНСБ настоя за бързо съставяне на правителство
Секция: БЪЛГАРИЯ
03 Април 2017 11:39
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
КНСБ настоя за бързо съставяне на правителство

/КРОСС/ КНСБ настоя за бърза процедура по съставяне на стабилно правителство, за да бъдат завършени реформите в съдебната система, здравеопазването и другите сектори, важни за развитието на страната. Това се казва в позиция, приета от Координационния съвет на синдиката, изпратена до медиите.
Документът изрежда всички сериозни предизвикателства пред новия парламент и правителство.

Във външно-политически план от синдиката обръщат внимание на бъдещото развитие на Европейския съюз, на доктрината „Тръмп" и бъдещето на подкрепата на САЩ за НАТО и Европейския съюз. От КНСБ подчертават важността на събитията в южната ни съседка и заканите на турския президент Ердоган да наруши споразумението за реадмисия на емигрантите и да отпуши бежанския поток към Европа.
Във вътрешен план най-големият приоритет е председателството на ЕС от началото на 2018 г.. Тук трябва да формулираме ясно нашите приоритети - в интерес както на една засилена европейска интеграционна политика, така и в интерес на българското общество - за икономически и социален напредък, настоява КНСБ.

Най-голямата обществена организация иска своевременни обсъждания на Бюджет 2018 със социалните партньори.

Националната програма за реформи трябва да очертае важни мерки и действия в сферата на икономиката, пазара на труда, социалната политика и законодателство - като отговор на специфичните за страната ни препоръки на Европейската комисия. Сериозно предизвикателство в средносрочен план са заложените в „Европа 2020" национални цели, някои от които критично се отдалечават като възможно изпълнение от днешна гледна точка, се казва още в документа.

КНСБ припомня и основните си искания към политическите сили, включени в Меморандума за социално-икономическо и обществено-политическо развитие на България (2017-2021 г.).
Те включват икономически мерки и политики по доходите, които в международен план ще доведат до постигане на значително подобрени позиции на България (60% от средното равнище на ЕС-28) по показателите БВП на глава от населението, производителност на труда на 1 нает, средна работна заплата.

Конфедерацията настоява още за конструктивно партньорство, възстановяване ролята и значението на социалния диалог, като всички важни и стратегически действия в икономическата и социалната сфера бъдат консултирани и обсъждани със социалните партньори в Националния съвет за тристранно сътрудничество.