/КРОСС/ „Системата с пръстовите идентификатори създаде загуба на пари, време и нерви за пациентите, болниците и персонала на Касата". Това обяви в интервю за „Фокус" д-р Димитър Петров, подуправител на Националната здрвноосигурителна каса (НЗОК).
„Нищо не може да се отчете като ефект. Всички приказки, че има някакъв ефект са пиар", посочи Петров.
Той отчете, че според данните на Касата за болнична помощ разходите през ноември и декември са по-високи, отколкото през октомври, преди да се въведе системата.
„Както са и по-високи за същия период миналата година.
Второто, което може да се констатира, е, че в условията на създадени бюджетни ограничения на болниците, те отчитат толкова, колкото им е тавана. Ако някой реши да намали бюджетите на болниците и да отчете, че това е принос на системата за разходи, това просто не е вярно и няма как да бъде вярно.
Трето, системата създаде много големи проблеми на болниците, на пациентите и на персонала на касата, поради това, че, първо, се забави приема и много пациенти не можеха да се отчитат, поради което се минаваше по алтернативния начин по лични карти, който се съпровождаше от проверки на РЗОК. Това само за месеците октомври и ноември са 25 хиляди души, които специално са проверени. Това отвлича персонала на Касата от редовната контролна дейност, която се прави по сигнали, по рискови изпълнители и по планови показатели", посочи Петров.
Той отбеляза още, че Касата е нямала хардуерна и софтуерна готовност напълно да поеме тази система.
„Тя често блокираше и по тази причина се бавеше приемът на пациентите. Още по-фатално щеше да бъде, ако беше въведена в извънболничната помощ. Аз съм сигурен, че тя щеше да блокира още на първия час", допълни Димитър Петров.
„Така че не могат да се отчетат някакви позитивни ефекти. Системата създаде загуба на пари, време и нерви и за пациенти, и за болници, и за персонала на касата", каза още той.