„От името на БСП заявяваме, че не е работа на служебния кабинет да решава въпроси с изборното законодателство". Това обяви Кристиан Вигенин по време на пресконференция на партията, като по този начин коментира и за кратко обявения проектозакон за уседналост, който на практика лишаваше българите в чужбина за гласуват, а по-късно беше оттеглен от Министерството на правосъдието.
„Приветстваме, че този законопроект беше оттеглен. Нужна е много прецизна формулировка на тези теми, която да гарантира, че ще бъдат запазени конституционните права на българските граждани в чужбина да гласуват", коментира той.
Валери Жаблянов допълни, че са убедени, че изборният процес така, както е наблюдаван на последните избори, е показал доста пропуски в регулацията на изборното законодателство и организацията на самите избори.
„Създаде се напрежение между България и Турция и за нас законодателните промени са необходими. Ще обмислим целия натрупан опит и ще подготвим, и направим предложения за подобрения на всички аспекти в процеса на изборите, за да може да бъдат избегнати всички форми на държавен натиск от чужди държави, където живеят български граждани от гледна точка на участието им в избори", коментира Жаблянов.
Друг от новоизбраните депутати от Левицата Жельо Бойчев пък приветства днешното решение на Министерски съвет да прекрати концесията на летище „София".
„Това е решение, което отдавна БСП очакваше. Приветстваме днешното решение за прекратяване на процедурата. Няма как да приемем обвързването на правителството на ГЕРБ с процедурата и спасяването на БДЖ. Няма никаква логика, която да кара двата въпроса да бъдат вързани един с друг. И към днешна дата няма нужната нотификация за това дали тези средства могат да бъдат ползвани за БДЖ", заяви Бойчев.
По думите му така направената процедура не в гарантирала държавния интерес.
„Критериите, по които трябваше да бъде избран концесионерът, не гарантираха бъдещето на летището. Висяха въпросите със сигурността на Летище „София". Моята молба е да правим съпоставки и с най-близкото летище в подобна процедура е Белград. Там са подадени над 27 намерения за участие. Равносметката до момента за Летище „София" - деклариран интерес от две компании. Няма да се учудите, ако те са турски", коментира още Бойчев.