Вучич поиска да възроди Югославия, като прибави и Албания
Секция: СВЯТ
06 Април 2017 18:22
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Вучич поиска да възроди Югославия, като прибави и Албания

/КРОСС/ Премиерът и бъдещ президент на Сърбия Александър Вучич представи амбициозен план за възраждане, поне на икономическо равнище, на бившата Югославия, като към нея се приобщи и Албания.

В интервю за „Политико" след срещата си с Ангела Меркел той се обяви за икономическо и пазарно свързване на страните от бивша Югославия и Албания, защото това би дало тласък на икономиката на тези страни и би засилило регионалното сътрудничество. Всъщност идеята не е съвсем нова. Вучич и преди е намеквал за икономическо обединение на Западните Балкани, като дори е подкрепян в подобно начинание от Европейския съюз.

„Ако всички се съгласят с този план, ще бъде създаден пазар от 20 милиона души, което е много важно, тъй като биха могли да бъдат привлечени много повече инвеститори. Мисля, че и останалите разбират това", обяви Вучич.

Вучич беше директно запитан дали се опитва да възроди Югославия, на което той отговори:

"Старата Югославия плюс Албания. Това е политическа идея без застрашаване на суверенитета на тези държави. Това ще даде тласък на нашите икономики. На нас ни е необходим ръст от 4-5 процента годишно, а не 3%. Това не е достатъчно".

Запитан как мисли да постигне такова сътрудничество предвид напрежението в съседните страни, Вучич обясни, че щом Тито е успял да направи това, значи може да се повтори.

"Той беше комунистически диктатор, но много умен човек. Шлосер, представяте ли си? Знаел е как да свърже хората... Това е, което ни е нужно. Да свържем хората", изтъкна Вучич.

"Ние трябва да живеем, преди да влезем в ЕС. Ние трябва да вървим твърдо по пътя към ЕС, но в същото време трябва да направим нещо, за да засилим регионалното сътрудничество", допълни сръбският премиер.

Той обясни идеята си с пример от практиката: "Имаме млекопреработвателен завод, който изнася кисело мляко, прясно мляко и сирена за Босна. Техните камиони трябва да чакат най-малко 36 часа на границата между Босна и Сърбия, за да бъдат извършени всички проверки и не знаем защо това е така. Всички наши компании, но и останалите, биха спестявали поне 7% от разходите си, ако това не беше така".

Говорейки за рисковете от конфликт на Балканите, Вучич каза, че "каквото и да се случи в Косово, то винаги ще бъде между сърбите и албанците".

"Ако поне едната страна е разумна, проблемите ще бъдат избегнати. Но в Босна имаме три страни и там нещата не са лесни. Босна е истинско буре с барут", каза Вучич и добави, че в Босна и Херцеговина няма да има никакви референдуми за отцепване.

Той обясни, че това му е било заявено преди два дни от Милорад Додик (президент на Република Сръбска в Босна и Херцеговина) и каза още, че отношенията между Босна и Хърватия биха могли да бъдат проблемни.

По повод 25-ата годишнина от войната в Босна и Херцеговина Вучич каза, че оттогава си е научил урока. "Аз съм сърбин, аз съм горд сърбин и винаги ще стоя до своя народ, но се научих да влизам в обувките на другите и да виждам какво виждат и чувстват те. Трябва да уважаваме и техните възгледи, а не да гледаме само себе си", заключи Вучич.