/КРОСС/ Резултатите са потвърдени - референдумът в Турция минава с отговор „Да" на конституционните промени, които ще разширят правомощията на президента.
Това обяви председателят на Висшия избирателен съвет - еквивалентът на Централната избирателна комисия у нас, Сади Гювен, предава „Интерфакс". Той потвърди, че повечето гласоподаватели на референдума са гласували с „Да".
Той направил това изявление, след като президентът Реджеп Ердоган поздравил поддръжниците си с победа, независимо, че окончателните резултати още не бяха обявени.
В същото време Гювен взе отношение и към претенциите на опозицията, която смята да оспорва резултата от референдума. Избирателната комисия обаче смята за несъществени претенциите, че повечето от отчетените бюлетини са без официален печат.
Председателят на Народно-републиканската партия в Турция Кемал Киличдарогль обвини ЦИК за това, че е направил изменения по време на гласуването и напомни, че на предишни избори бюлетини без печат са били признавани за невалидни.
Според преброените 99,33% бюлетини за промените в конституцията на Турция, които са преход за преминаване към президентска република са гласували 51,36% (24, 935 426 млн.) души, против - 48,64% (23, 616 345 млн.) души.
Три от общо 18-те точки в конституционната реформа, която бе поставена и одобрена на референдум в Турция вчера, ще влязат в сила незабавно, информира турската частна телевизия НТВ.
Първата от тях ще позволи на президента Реджеп Тайип Ердоган да се завърне начело на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) като неин председател, посочва телевизията.
Друга точка предвижда преструктуриране на Висшия съвет на съдиите и прокурорите, технически независим орган, отговарящ за назначаване, издигане в кариерата, дисциплиниране и уволняване на съдии и прокурори. Занапред той ще се нарича Съвет на съдиите и прокурорите, а броят на членовете му ще бъде намален от 23-ма на 13. Правосъдният министър и неговият заместник ще бъдат смятани за „естествени членове" на този съвет, а от останалите 11 четирима ще избира президентът, а седем - парламентът. Новите членове ще бъдат избирани с мандат от четири години и възможност за еднократно преизбиране. Това следва да стане в 30-дневен срок.
Непосредствено ще бъде приложена и поправката, с която се премахват военните съдилища в Турция, отбелязва още НТВ.
Останалите ще влязат в сила, след като през ноември 2019 г. бъдат произведени едновременно президентски и парламентарни избори.