Турският ЦИК потвърди резултатите от референдума и отхвърли претенциите на опозицията
Секция: СВЯТ
17 Април 2017 11:12
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Турският ЦИК потвърди резултатите от референдума и отхвърли претенциите на опозицията

/КРОСС/ Резултатите са потвърдени - референдумът в Турция минава с отговор „Да" на конституционните промени, които ще разширят правомощията на президента.

Това обяви председателят на Висшия избирателен съвет - еквивалентът на Централната избирателна комисия у нас, Сади Гювен, предава „Интерфакс". Той потвърди, че повечето гласоподаватели на референдума са гласували с „Да".

Той направил това изявление, след като президентът Реджеп Ердоган поздравил поддръжниците си с победа, независимо, че окончателните резултати още не бяха обявени.

В същото време Гювен взе отношение и към претенциите на опозицията, която смята да оспорва резултата от референдума. Избирателната комисия обаче смята за несъществени претенциите, че повечето от отчетените бюлетини са без официален печат.

Председателят на Народно-републиканската партия в Турция Кемал Киличдарогль обвини ЦИК за това, че е направил изменения по време на гласуването и напомни, че на предишни избори бюлетини без печат са били признавани за невалидни.

Според преброените 99,33% бюлетини за промените в конституцията на Турция, които са преход за преминаване към президентска република са гласували 51,36% (24, 935 426 млн.) души, против - 48,64% (23, 616 345 млн.) души.

Три от общо 18-те точки в конституционната реформа, която бе поставена и одобрена на референдум в Турция вчера, ще влязат в сила незабавно, информира турската частна телевизия НТВ.

Първата от тях ще позволи на президента Реджеп Тайип Ердоган да се завърне начело на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) като неин председател, посочва телевизията.

Друга точка предвижда преструктуриране на Висшия съвет на съдиите и прокурорите, технически независим орган, отговарящ за назначаване, издигане в кариерата, дисциплиниране и уволняване на съдии и прокурори. Занапред той ще се нарича Съвет на съдиите и прокурорите, а броят на членовете му ще бъде намален от 23-ма на 13. Правосъдният министър и неговият заместник ще бъдат смятани за „естествени членове" на този съвет, а от останалите 11 четирима ще избира президентът, а седем - парламентът. Новите членове ще бъдат избирани с мандат от четири години и възможност за еднократно преизбиране. Това следва да стане в 30-дневен срок.

Непосредствено ще бъде приложена и поправката, с която се премахват военните съдилища в Турция, отбелязва още НТВ.

Останалите ще влязат в сила, след като през ноември 2019 г. бъдат произведени едновременно президентски и парламентарни избори.