Европейските журналисти често са жертви натиск, насилие и цензура
Секция: СВЯТ
20 Април 2017 14:41
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Европейските журналисти често са жертви натиск, насилие и цензура

/КРОСС/ Европейските журналисти често са подложени на натиск, насилие и цензура, сочи доклад на Съвета на Европа, цитиран от БТВ.

Проучването е проведено сред 940 журналисти от всички 47 държави-членки на Съвета, както и Беларус, от април до юли 2016 г., като обхваща периода на последните три години.

Почти една трета от журналистите са били жертва на физическа саморазправа в последните три години, сочи изследването.

Около 69% са били подложени на психологическо насилие, натиск, цензура, заплахи и уронване на престижа.
Малко над 53% от журналистите са се оплакали от интернет тормоз, в който влизат обвинения за пристрастие, персонални нападки и заплахи.

От анкетираните 50% са посочили, че са били заплашвани онлайн от конкретни групи хора, а 46% са получавали закани за физическа саморазправа.

Други 46% са получавали натиск от политически групи, 35% - от полицията, а 39% са били обект на наблюдение. Цели 23% са били сплашвани с разследване, арест и съдебни дела заради работата им.

Почти три четвърти от анкетираните са заявили, че се опасяват от това, че са наблюдавани и не могат да защитят анонимността на източниците си. За случаи на кражба, конфискация или повреждане на собственост, свързани с тяхната работа, съобщават 21% от журналистите.

13% от жените са били подложени на сексуален тормоз.

От физическо насилие са се оплакали журналисти предимно от Кавказкия регион и Турция, но има и единични случаи в държави-членки на Европейския съюз. Въпреки това голяма част от участвалите в проучването са получавали заплахи за физическа саморазправа повече от веднъж.

Страхът от бъдещи прояви на насилие, било то физическо или психологическо, е водещ при повече от половината участвали, като една трета от тях се страхуват за сигурността на своите семейства и близки.

Като резултат, повечето журналисти изпитват страх от работната им среда и често си налагат автоцензура.

Един на всеки пет участвали е заявил, че изпитва натиск при съставяне на материалите си по начин, който да бъде угоден на работодателя му.

Едва 36% от журналистите заявили, че подобни инциденти ги мотивирали да работят още по-добре и да се противопоставят на цензурата.