/КРОСС/ Върховна административна прокуратура оспорва пред Административен съд София - град решението на Комисията за енергийно и водно регулиране-КЕВР от 31 март, с което считано от 1 април цената на природния газ се повишава с 29,6%.
С оспорваното решение на КЕВР са утвърдени цените, по които обществения доставчик "Булгаргаз" ЕАД продава природен газ до крайните снабдители на природен газ и всички клиенти, присъединени към газопреносната мрежа и към мрежа ниско налягане, както и на "Овергаз Мрежи" АД, в качеството му на краен снабдител на природен газ и цени за продажба на природен газ от крайните снабдители на клиенти, присъединени към съответните газоразпределителни мрежи.
При проверката на ВАП са разкрити противоречия с материалноправни разпоредби, изискващи спазване на принципа за най-ниски разходи при образуване на цената на природния газ на вход на газопреносните мрежи.
Според ВАП са нарушени и основни принципи на ЗЕ - на прозрачността за определяне на цените, за възстановяване на икономически обоснованите разходи на дейността на енергийните предприятия, защото решението не съдържа всички конкретни цифрови величини и начина, чрез които са определени ценовите компоненти и не е ясен начинът на образуването им.
От ВАП е констатирано и, че решението на КЕВР противоречи с целта на закона, тъй като на практика се потвърждава (със съвсем минимални корекции и при допуснатите нарушения) заявлението на "Булгаргаз" АД и извършеното не е в унисон и с целите, с основните и ръководни начала за дейността на независимия държавен орган, чиято дейност се осъществява по силата на закона въз основа на независимост, безпристрастност, професионализъм, почтеност, последователност, публичност и прозрачност
Описаните нарушения, допуснати при издаване на оспорвания акт водят до незаконосъобразност в цялост, поради което ВАП иска пълна отмяна на решение № Ц-5/31.03.2017 г. на КЕВР.
През второто тримесечие на 2017 г. клиентите на "Булгаргаз" ЕАД ще плащат съответно по 370.98 или по 363,26 лева за 1000 куб. метра без акциз, ДДС и такса за пренос (19,73 лева за 1000 куб. м.). През първото тримесечие цената на суровината беше 280,21 лева за 1000 куб. метра.
Считано от 1 април 2017 г. се въвежда и промяна в цената, по която се продава природен газ на "Овергаз Мрежи" АД в размер на 381.78 лв./1000 nm3 (без акциз и ДДС), вкл. по 18.52 лв./1000 nm3. поради предизвиканите допълнителни разходи.
В съответствие с конституционните прерогативи на прокуратурата да следи за спазване на законността и в съответствие с правомощията й, е подаден протест против решението на КЕВР.
От ВАП са установени съществени нарушения на административнопроизводствените правила, тъй като при произнасянето на КЕВР не са отчитани обстоятелства, чието изясняване е дължимо по закон и е счетено за необходимо от самия орган.
Решението е по повод подаденото от "Булгаргаз" ЕАД заявление за утвърждаване на цени за второто тримесечие на 2017 г.,
В изпълнение на решение на КЕВР от 20 март са изискани и получени данни от "Булгаргаз" ЕАД /купувач на природен газ/ и от "Петрокелтик" ООД /продавач/.
На откритото заседание проведено на 28 март, въпросната информация не е обсъждана от КЕВР, а почти безкритично е прието изявлението на обществения доставчик, че условията на чл.17, ал.5 от Наредбата са практически неприложими (при това без да се уточнява, че все пак са спазени).
Това е второто дело, което ВАП внася срещу КЕВР в съда. Преди това стана ясно, че прокуратурата оспорва и повишаването на цената на водата в София, която пак бе качена с решение на Комисията.