/КРОСС/ В Деня на Земята с отчет за приключилите научни проекти и състоянието на материалната база на българското селище на о. Ливингстън успешно завърши юбилейната 25-та българска антарктическа експедиция.
На семинар проведен в учебната база на Софийския университет в местността Гюлечица - Мальовица беше направен анализ на завършилата експедиция. За периода от ноември 2016 г. до март 2017 г. на базата работиха 32 полярници, от тях двама турски, двама монголски и един португалски учени. Десет научни проекта в различни области бяха отчетени.
За първи път тази година екип от български и турски геодезисти направи 3D модели на сградите на базата и на близкия ледник Перуника. Чрез тях в скоро време ползващите интернет ще могат да се пренесат на виртуална разходка на Ледения континент. Новаторски е и акустичният проект на Татяна Асенова. Тя записа звуците, които могат да се уловят в района на базата. Предстои изработването на звуков модел, който пък ще даде възможност на незрящите да се докоснат до Антарктида.
Българските полярници станаха част от психологическо изследване на малките общества, поставени в екстремни условия, направено от Ирена Соколова. Едно от заключенията е, че на 14 000 км, на края на света, сред ледовете човек преживява не усещане за край и смърт, а за безсмъртие.
Наши геолози продължиха работата си на полуостров Байерс. Те останаха 20 дни на палатка и донесоха сериозно количество вкаменелости, които предстои да бъдат видово определени. Отчетени бяха и резултатите от геофизични, сеизмологични и геохимични изследвания. В заключение бяха набелязани основните задачи за ремонт и строителство на българската база, както и насоките в научните изследвания за предстоящия български летен полярен сезон, който ще започне през ноември 2017 г.