Прокуратурата даде на съд и решението на КЕВР за качването на цената на парното
Секция: БЪЛГАРИЯ
27 Април 2017 13:28
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Прокуратурата даде на съд и решението на КЕВР за качването на цената на парното

/КРОСС/ Върховна административна прокуратура (ВАП) протестира поредно решение на Комисията за енергийно и водно регулиране. Този път това е решението за цената на топлинната енергия, съобщиха от пресцентъра на прокуратурата.

По-рано този месец ВАП първо даде на съда решението за повишаването на цената на водата в София, а след това и скока на цената на газа. Днес ВАП протестира пред Административен съд София - град решението на КЕВР от 7 април 2017 г., с което се утвърждават, считано от 7 април 2017 г., изменение на пределните цени на топлинната енергия и на преференциалните цени на електрическата енергия на топлофикационните дружества в цяла България, с което реално са повишени цените на топлинната енергия с повече от 25 процента.

Според протеста на ВАП КЕВР на практика се съгласява да не спази закона, за да осигури повишаването на съответните цени. Подобна ситуация не е в унисон и с целите по чл.2 ЗЕ, и с основните, ръководните начала за дейността на независимия държавен орган, чиято дейност се осъществява по силата на закона въз основа на независимост, безпристрастност, професионализъм, почтеност, последователност, публичност и прозрачност. Създадено е положение на предопределеност, тъй като производството е реализирано в обстановка на сигурност, че цената на природния газ, обуславяща настоящото решение неминуемо ще бъде утвърдена. Нещо повече - стореното по настоящия случай, при съществуващите нормативни пречки за това се отдалечава твърде от ред правни принципи - на оправданите правни очаквания; на последователност и предвидимост, според който /чл.13 АПК/ административните органи своевременно огласяват публично критериите, вътрешните правила и установената практика при упражняване на своята оперативна самостоятелност по прилагане на закона и постигане на целите му; на съразмерността по чл.6, ал.1 АПК, налагащ на административните органи, на първо място, да упражняват правомощията си по разумен начин, добросъвестно и справедливо, съобщават от административната прокуратура.