/КРОСС/ "Ще обърна внимание, че с направеното предложение, внесено от народните представители от ГЕРБ, трябва да поставим въпроса за прозрачността. За тази медийна прозрачност, за която е необходимо ние да създадем възможност на членовете на обществото да си изградят мнение за стойността на информацията, защото има много източници на информация и управляващите явно разчитат на възможността за манипулиране на това обществено мнение чрез други източници на информация", атакува социалистът.
Той припомни, че е направено изследване на медийната прозрачност у нас, където се открояват осем фактора, които влияят на прозрачността. Един от тях, а именно отчетност на изпълнителната власт пред гражданите на всички нива, е на водещо място.
„Защо ограничавате възможността да бъдат задавани въпроси и питания към изпълнителната власт, към министри, вицепремиери и премиери", попита Янков.
„Кого ще скриете от парламентарен контрол, кой от министрите, предложен от големия или от малкия партньор", продължи с атаката той.
Красимир Янков предположи, че съобразно досегашната практика в законодателния орган не може да се смята, че министрите на ГЕРБ искат да се скрият.
"Т.е. логиката е, че малкият партньор - големият триглав малък партньор, ще бъде скрит от парламентарен контрол", предположи още червеният депутат.
Той видя задкулисие и договорка в това, че „предложението се внася от герберите".
Социалистът нападна и управленската програма на бъдещата власт, в която нямало нищо конкретно. Красимир Янков предположи, че с това предложение са извити ръцете на ГЕРБ.
„Изключително арогантно, самонадеяно и без да чувате нито един от аргументите на опозицията - разумните аргументи, механично гласувате правилник, с който вероятно целите да приспите българското общество", предположи още Красимир Янков.
Той поиска отговор и дали лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов подкрепя предложенията за ограничаване на контрола върху изпълнителната власт. Янков припомни, че двата кабинета на Борисов са си тръгнали предсрочно и предположи, че с тяхната арогантност властта ще трае шест месеца или година.