Интервю на агенция "Крос" с Мике Шурман, международен консултант по детските права към Съвета на Европа
1.Защо България е избрана за провеждането на Инструмент за оценка на Съвета на Европа и процеса на пилотиране?
България беше доброволец след като методологията беше изпробвана в 3 държави. Това доброволно участие демонстрира голяма отдаденост към детските права и детското участие. Освен това, именно в София, през месец април миналата година, се проведе конференцията на Съвета на Европа, където беше представена Стратегията за правата на детето, в която утвърждаването на детското участие е ключов приоритет.
2. Кои са силните страни на България?
Съветът на Европа искаше да работи с държави от различни части на Европа, страни с различно историческо наследство в областта на детското участие. България вече беше проявила интерес от Инструмента за оценка, след като пилотирането му беше осъществено в Ирландия, Румъния и Естония.
3. Като експерт в Съвета на Европа, имате ли информация за съществуването на консултативен орган, съставен само от деца, в други европейски държави?
Повечето европейски страни имат някакъв вид консултативни органи, съставени от деца и младежи, но те варират в зависимост от структурата и функцията си. В някои държави по-разпространени са младите хора на възраст около 20 години, а в други се включват деца под 18 години.
4. Как точно децата се включват в процеса на взимане на решения?
Съществува установен ред, който позволява на Съвета на децата да участва в законодателния процес от самото му начало, когато законът се пише, до крайното му приемане. Децата, на база на предварително запознаване с нормативни документи, които предстоят да се приемат на законодателно ниво, се произнасят с техни решения, които решения се изпращат на съответните органи. В последствие тези органи вземат предвид детските предложения и ги включват в нормативните документи.
5. Какво е присъствието на България в международен план по отношение правата на децата?
България активно участва в Ad Hoc комитета на Съвета на Европа за изпълняването на Стратегията за правата на детето. Конференцията на високо ниво в София, където Съветът на Европа стартира Стратегията си за правата на детето, беше посетена от голям брой представители на управлението, както и от високопоставени представители на ООН и Съвета на Европа. България бе домакин на конференцията и получи признание за огромния си успех. За пръв път деца от цяла Европа присъстваха на конференция на Съвета на Европа.
6. България е една от малкото държави, която има национален координационен орган за работа с деца - това е Съвета на децата. Как бихте определили работата си с него?
Досега съм работила с председателя на Съвета на децата, Йоана Захариева, за конференцията на високо ниво в София миналата година, и тя участва активно в срещата за подготовка за изпълнението на Инструмента за оценка на детското участие в България. Йоана е много дейна и ангажирана и предполагам, че останалите членове на Съвета на децата са също толкова дейни и ангажирани, колкото е тя, но не съм се срещал с тях все още. На семинара на 24-ти април се запазнах с още няколко от членовете на Съвета и определено съм очарована.
7. Какви са следващите стъпки след провеждането на този семинар в София?
Семинарът на 24 април "отприщи" процеса. Има 10 стандарта, за които всички заинтересовани страни, включително професионалисти, работещи с деца, правителствени представители и обществеността, ще трябва да съберат информация относно как функционира участието на децата в България. Това интегрира общуване с деца от различни части на страната и деца от различни среди. Също така включва определяне на различни ситуации, в които децата могат да участват, например в училищата, в правораздавателни ситуации, в такива, свързани със здравеопазването. Събраната информация ще доведе до определяне на добрите практики, както и пропуските в ситуациите на участие на деца в България. Резултатите ще бъдат събрани в доклад, с конкретни препоръки относно стандарти, на които не е отговорено, или такива, на които все още не е отговорено напълно. Аз съм консултанта, назначен от Съвета на Европа, да подкрепи процеса на изпълнение в България.