Парламентът създаде комисиите за неизплатени заплати и водата с уран
Секция: БЪЛГАРИЯ
28 Април 2017 12:30
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Парламентът създаде комисиите за неизплатени заплати и водата с уран

/КРОСС/ Временна парламентарна комисия ще проучва случаите на неизплащане на заплати. Тя ще работи два месеца и ще има по двама представители от политическа сила.

Предложението за създаването й беше на БСП, но нейн председател ще бъде Диана Йорданова от ГЕРБ, предава БНР.

По-рано бяха изнесени данни, според които в Дупница над 100 шивачки от италианските обувни цехове живеят три месеца без доходи и не могат да получат заработеното. След фалита на италианска фирма, работниците от Русенската корабостроителница не са взели заплати от декември миналата година, а в Смолян над 200 души остават без доходи заради фалирала строителна фирма. Настоява се да бъде намерено законодателно решение за създалите се проблеми.

Депутатите създадоха и комисия, която ще проверява потенциалните случаи на радиоактивно замърсяване във питейната вода в България.

Комисията ще проучи причините за възникване на замърсяването и последиците за здравето на гражданите. Тя ще трябва да предложи законодателни промени, действия и мерки за преодоляване на съществуващите рискове и заплахи за околната среда, живота и здравето на българските граждани.

Анкетната комисия се създава също за срок два месеца и също ще включва по двама народни представители от всяка парламентарна група.

Председател ще бъде Георги Колев от Обединени патриоти и членове - Станислав Дечев и Александър Ненков от ГЕРБ, Атанас Костадинов и Манол Генов от "БСП за България", Йордан Апостолов от Обединени патриоти, Джевдет Чакъров и Джейхан Ибрямов от ДПС и Полина Христова и Андон Дончев от "Воля".

Поводът за създаване на комисията са зачестилите случаи в страната на продължаващо и устойчиво превишаване на пределните стойности за съдържание на уран и алфа активност във вода, предназначена за питейно-битови нужди, както и възникналите съмнения за задържане, укриване и забавяне на информация за замърсяването.