Честване на 95 години юбилей на Александър Райчев в Софийската опера
Секция: КУЛТУРА
30 Април 2017 11:29
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Честване на 95 години юбилей на Александър Райчев в Софийската опера

/КРОСС/ На 12 май в Софийската опера и балет предстои премиерата на детската опера „Трите прасенца". Автор на музиката е големият български композитор Александър Райчев. С постановката на юбилейния спектакъл Софийската опера и балет чества 95 години от рождението на една от най-значимите фигури в историята на българския музикален и културен живот - Александър Райчев.

Райчев е създал изключително по художествена стойност, обем и разнообразие творчество. Той е композитор с ярка индивидуалност, виртуозно професионално майсторство и буен темперамент. Богатството на неговата фантазия, оригиналната му музикална инвенция и огромната му ерудиция представляват неизчерпаем извор на идеи и творчески замисли, които той превъплъщава във вълнуващо емоционална и дълбоко национална по своята същност музика. Още в началото на своя плодоносен творчески път Райчев се утвърждава като талантлив музикален творен, а с течение на годините заслужено заема място сред най-именитите ни композитори и същевременно печели все по-голяма международна известност. Някои негови творби вече справедливо са смятани за образци в съвременната българска художествена култура.

Райчев, опирайки се на здрава основа - нашата класика - доразвива и обогатява в творчеството си най-добрите и най-прогресивните традиции на българската национална музикална школа. Райчев е създал произведения в почти всички области на музиката: пет симфонии (първата от тях, „Той не умира"; по текст на Ботевата балада „Хаджи Димитър", и втората - „Новият Прометей", са си спечелили завидна популярност), Концерт за оркестър, посветен на 50-годишния юбилей на Софийската филхармония - едно от най-бляскавите му постижения, което авторът смята за своя шеста симфония; симфонични пиеси, като „Ленински поколения", „Лайпциг'33", увертюрите „Светъл ден", „Академична", „Фестивална", „Сияйна зора"; вокално-инструментални творби - ораториите „Дружба", „Димитров е жив", „България - бяла, зелена, червена", баладата „Септемврийски реквием"; оперите „Мост", „Тревога" и посветената на 1300-годишнината на България „Аспарух", радиооперата „Вашето присъствие"; балетите „Хайдушка песен" и „Изворът на белоногата"; оперети, мюзикъли, детски оперетки, радиооперетки, сценична музика, филмова музика, инструментални пиеси, песни - солови, хорови, масови, огромен брой детски, както и други творби.

Александър Райчев е роден на 11 април 1922 г. в Лом. Произхожда от бедно семейство с прогресивни традиции. Родителите явно са били музикално надарени хора, тъй като и тримата им синове - Ромео, Виктор и Александър - стават музиканти. Музикалното си образование Райчев получава в Държавната музикална академия, като ученик на професор Панчо Владигеров. Още като студент Райчев има сериозен актив като композитор. След завършването на Академията е изпратен на специализация в Будапеща, където учи композиция и диригентство. След завръщането си в България работи като музикален сътрудник на Радио София, като диригент в Народния театър за младежта, а от 1962 г. е вече професор по хармония и композиция в Българската държавна консерватория. Освен с работата си на композитор, диригент и педагог Райчев се занимава активно и с музикално-обществена дейност. Бил е секретар и заместник-председател на СБК, ректор на Консерваторията, народен представител, заместник-председател на Комитета за култура. От 1980 г. е председател на Съюза на българските композитори.

Първото голямо произведение на Алекандър Райчев в областта на музикалния театър е балетът „Хайдушка песен", написан върху свободно разработения сюжет на стихотворението „Хайдути" от Христо Ботев. Тази творба получи най-голяма популярност и влезе трайно в репертоарите на оперните театри у нас и в някои други страни. За „Хайдушка песен" Райчев бе удостоен с Димитровска награда. Творческата дружба на Райчев с рано загиналия млад и талантлив поет Владимир Башев даде обилни резултати. От съвместната им работа се родиха три музикално-сценични произведения: операта „Мост", радиооперата „Вашето присъствие" и оперетата „Славеят на Орхидея". По-късно композиторът се свързва с поета Орлин Орлинов, с когото заедно създадоха няколко сценични произведения, най-важното от които е операта „Тревога", по едноименната драма на Орлин Василев, Въпреки голямата си ангажираност, по случай славния 1300-годишен юбилей на България, Райчев написа през 1980 г. третата си опера „Аспарух".

Шест симфонии, четири опери, два балета, над 500 песни и инструментални пиеси, а също и музика към игрални филми са дело на Александър Райчев. Той е автор на много статии по проблемите на музиката, както и на "Учебник по хармония".

За своята огромна творческа и обществена дейност Александър Райчев е удостоен с най-високи правителствени награди и отличия: герой на социалистическия труд, народен артист, два пъти лауреат на Димитровска награда, носител на много ордени.

ЮБИЛЕЕН СПЕКТАКЪЛ
„ТРИТЕ ПРАСЕНЦА"

95 г. от рождението на Александър Райчев

Оркестрация - Александър Райчев-син
Сценарий и адаптация по либретото
на Нина Стойчева - Юлия Кръстева

Постановъчен екип:
Диригент СТЕФАН НЕДЯЛКОВ
Режисьор ЮЛИЯ КРЪСТЕВА
Художник и мултимедия ЕЛЕНА ШОПОВА
Хореограф МАРИЯ ЛУКАНОВА

Действащи лица и изпълнители:
ПИФ Вихра Смилкова, Рада Тотева
ПАФ Николай Павлов
ПУФ Георги Джанов, Калин Душков
КУМЧО ВЪЛЧО Илия Илиев
ПАТОК ПАТАРАН Александрина Стоянова, Ованес Каспарян
ИЛКО Ана-Мария Крайчева, Александра Носикова
МИЛКО Христина Пипова, Георги Джанов

Помощник-режисьор Румяна Димитрова

Корепетитори: Нина Нейчева, Пелагия Чернева

Представленията през месец май са на 12 ( петък ) от 10:00 ч., 13 май( събота ) от 11:00 ч., 21 ( неделя )от 11:00 ч.и на 26 ( петък ) от 10:00 ч.