/КРОСС/ "След изборите имаше група за натиск върху мен от политически лица, от моята партия и външни фактори - да направим голяма коалиция с ГЕРБ". Това заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова пред БТВ.
Тя обясни, че левицата има политическо решение против подобна коалиция.
„Въпреки това, натискът продължи. След това беше - за назначението на Деница Златева. Този натиск е, за да се прави голяма коалиция", посочи Нинова.
Тя бе категорична, че трябва да има ляво и дясно в политиката.
„Втора причина за натиска са действията ми за промяна в БСП. Имаше съпротива. Имаше и хора на Конгреса, които действаха задкулисно. Казах им стоп, до тук. Председателят ще се избира от цялата партия. Всеки социалист ще избира председателя си", изтъкна лидерът на БСП.
Относно скандала с Георги Гергов и подадената оставка от него от Националния съвет, тя заяви, че не приема твърдението, че е била избрана за лидер на БСП с гласовете на „хората на Гергов, тъй като още 500 души социалисти са я подкрепили на конгреса".
„Не съм предала никого, бях принципна отначало докрай. Не се отклонявам от платформата, одобрена от конгреса ни", допълни лидерът на БСП.
Корнелия Нинова коментира, че конкретната причина за поисканата оставка на Георги Гергов е нарушаването на политическия морал.
Тя уточни, че се е срещала с други хора в кабинета на Георги Гергов в ЦУМ и това са били омбудсмана Мая Манолова, с която са си говорили за предстоящите тогава президентски избори и със Слави Трифонов, с който са си говорили за инициирания от него референдум за промени в изборното законодателство.
Корнелия Нинова призна и че наистина наскоро се е срещала с главния прокурор Сотир Цацаров, но срещата не е била тайна, а е била официално уредена и осъществена в неговия кабинет в приемното му време. Тя отбеляза, че са коментирали по последния европейски доклад и предложенията на БСП за промяна на законодателството в сферата на правосъдието
По случая „Фронтиер" от преди десетилетие, който й коства поста на зам.-министър по времето на кабинета „Станишев" и който Георги Гергов косвено припомни, Нинова показа документ от Софийска градска прокуратура 2008 г., който показва, че производството за нерегламентирано оказване на влияние срещу нея е прекратено със заключение за липса на престъпление.
Лидерът на БСП посочи, че се е върнала на ръководен пост в партията чак през 2009 г., когато е изчистила името си.
Корнелия Нинова отхвърли и обвиненията, че е „подарила" Пловдивският панаир на Георги Гергов. Тя показа решение на Министерския съвет от ноември 2006 г., с което държавният дял се гарантира на равнище от минимум 51%, а за общината остават останалите 49%.
По думите й по време на кметовете Иван Чомаков, Славчо Атанасов и Иван Тотев са станали прехвърлянията на акции и вдиганията на капитала, които са докарали дружеството до сегашното му състояние.
Нинова показа и своята молба да бъде освободена от борда на панаира от 7 юни 2007 г. с мотивите, че вече не е зам.-министър, съветът на директорите 5 месеца не е провеждал заседание, тя не е осведомявана за важни решения за промени в структурата на дружеството и няма данни за финансовото му състояние.