Управляващите планират военно обучение в училище от следващата година
Секция: БЪЛГАРИЯ
07 Май 2017 12:57
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Управляващите планират военно обучение в училище от следващата година

/КРОСС/ „Закриването на наборната служба през 2008 г. беше изключително прибързано и грешно като политическо решение". Това каза вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов пред БНР, след като още при встъпването си в длъжност той обяви, че ще се бори за връщането на казармата.

„Както виждате дебатът в Европа, в НАТО-вските държави за връщането на наборните служби тече отдавна. Нека да има дебат в българското общество и това е полезно. Наборната военна служба дава възможност на всички български младежи да изпълнят своето конституционно задължение - защита на отечеството. Това е въпрос на дълг на всеки български гражданин. Ако си представим един конфликт - как необучените български младежи ще могат да изпълнят своето задължение да защитават страната си", коментира Каракачанов.

Той дори заяви, че се планира военното обучение да започва още от средното училище.

„Кой е казал, че ще имаме армия, която няма да е добре финансирана, оборудвана и обучена? Ако службата бъде въведена, ще влизат наборите, които са навършили пълнолетие. Ако добре организираме нещата, логиката на това да търсим въвеждане на военно обучение в средните училища е още от следващата година", допълни той.

По думите му са необходими онези преподаватели, които да извършват това обучение, което не е лесен процес. Той подчерта, че в сегашната им програма за управление е записано военното обучение в училищата и доброволната служба.

„Мисля, че общественото мнение в страната е да бъде възстановена наборната военна служба", добави военният министър.

За закупуването на нови изтребители, Каракачанов коментира, че България не може да си позволи скъпи самолети.

„Въпросът е първо експертно и технически, второ финансово и чак тогава политиците трябва да вземат решение", уточни той.

Каракачанов коментира и евентуалното въвеждане на мажоритарен вот, за което беше организиран референдум в края на миналата година. Именно това е и една от основните теми на различия в настоящата коалиция между Обединени патриоти и ГЕРБ.

„Въвеждането на мажоритарната система е евтин популизъм, който няма как да бъде одобрен от Обединени патриоти", заяви лидерът на ВМРО и уточни, че въпросът за мажоритарния вот няма да разклати коалицията.

„В първия ден, в който седнахме да разговаряме след изборите на 26 март колегите от ГЕРБ са абсолютно наясно с нашата позиция, че ние сме против този елементарен популизъм - да се въвежда мажоритарната система. Тя е категорична и няма да бъде променена. Ако някой реши вместо да прави шоу, да прави политика, може да си направи партия и да влезе в политиката. Да бъде налагана една избирателна система, без да има някакво нормално обсъждане и при ясния факт, че тя е тотално изкривена и несправедлива и би създала огромни пороци в България, подобен евтин популизъм няма как да бъде одобрен от Обединени патриоти, подчерта Красимир Каракачанов.

Според него въпреки, че са гласували 2,5 млн. българи на референдума, това решение не може да се счита за задължително. Трябва да се вкара за обсъждане в парламента, но Народното събрание решава. Такъв е законът. Ако бяха гласували над 50% от тези „за", този референдум щеше да бъде абсолютно задължителен.

„Въпреки че са гласували толкова много хора, това решение не е задължително. Законът е ясен", добави той.

Според него първите внесени закони за обсъждане в Народното събрание трябва да касаят сигурността на страната.

„Промените, които трябва да се направят и в Закона за МВР, и в Наказателния кодекс, с които да се предприемат успешните стъпки и мерки за борба с битовата престъпност, както и ограничаването през религиозните общности да се прави екстремистка или чужда държавна политика", допълни военният министър.


За министрите на Патриототите Емил Караниколов и Нено Димов, той посочи, че Караниколов е предложение на „Атака", а Димов - негово.

„С какво Нено Димов няма квалификацията да бъде министър на екологията?", запита той.

Във връзка с написаното от Радан Кънев, че кабинетът „Борисов 3" е поделен по влияние между Цветан Цветанов и Делян Пеевски, Каракачанов заяви: „Г-н Радан Кънев е хубаво да пише разни работи, но е хубаво като се яви на избори да ги печели и след това да дава акъл. Човекът, който направи всичко възможно да разбие коалицията, в която участва на три парченца и като ослепените Самуилови войници сега да се лутат в парламента, честно казано не ми е критерият, който може да ми дава разумни съвети".

По думите му голяма част от експертите са извън политическите партии по една или друга причина. Според него, ако партиите продължават да се затварят в себе си и търсят политически назначения в администрация, това означава, че изолират 60%-70% от обществото.