/КРОСС/ Новият министър на правосъдието Цецка Цачева даде интервю пред БТВ.
- Отново сте в политиката. Каква е причината да поемете точно тази позиция, министър на правосъдието? Вие ли я поискахте, те ли Ви я предложиха?
- Приемам тази номинация като поредната отговорност, с която се нагърбвам в политиката и в живота ми. Да, получих предложението от премиера Борисов. Имаше време за размисъл, но приех. Готова съм за предизвикателството на този пост, от който вече втора седмица, това, което предстои, ще се изпълни тези дни.
- Вероятно, сте мислила много, след президентските избори, особено дали се захващате с това отново? Сигурен съм, че сте си задавали този въпрос, вътре в себе си, нали?
- Знаете ли, естествено, че след загубата на президентската кампания, нормално е човек да си задава въпроса - защо и накъде? Тогава, когато си отчел миналото и трезво си направил анализа за настоящия момент, правиш и следващата крачка. Преценила съм, че имам още сили. Макар и нескромно, считам, че има още какво да дам за държавността. И най-вече, връщам се към първия Ви въпрос, моята най-силна експертиза, моята професия, моето образование, е в сферата на правото. Освен това, като адвокат, в мен никога не е имало обвинителен уклон, винаги съм търсила баланса, диалога. И има предизвикателство пред мен, с оглед това, което ми предстои в Министерството на правосъдието.
- Какъв министър на правосъдието ще сте? Консенсусен, който да търси компромиса в една система, за която е видно, че не работи добре, или министър, който ще се опита да я реформира?
- Категорично, ще бъда министър, който ще изпълнява правомощията си в Конституцията. Между другото, правомощията единствено и само на министъра на правосъдието са разписани в българската Конституция и те са свързани с работата на Висшия съдебен съвет и взаимоотношенията между изпълнителната власт, като част от правителството, какъвто е министърът на правосъдието и връзката със съдебната система, която е независима и самоуправляваща се система. Във всички случаи ще търся продължаване на реформата в съдебната система. Ние приключихме, в предходната легислатура на Народното събрание, чийто председател бях, промяната на Конституцията, конституционната част от реформата, направихме много значими промени в Закона за съдебната власт, които протичат именно от изменението в Конституцията, но предстои още много. Тук искам да заявя, че ще има приемственост между кабинетите преди мен. По този начин разговаряхме и със служебния министър на правосъдието, когато тя предаде, аз приех поста, с г-жа Екатерина Захариева, с предходните колеги, това което ни е нужно, е на по-висока, по-бърза скорост да се случват нещата в правосъдието.
- А с Христо Иванов ще има ли приемственост, казвайки това, който беше за генерална реформа в българската правосъдна система?
- Работили сме с г-н Иванов, той като министър, аз, като председател на 43-тото Народно събрание, познаваме, знаем се и визиите си за това, как трябва да се случват нещата. Може би аз съм една идея повече прагматик и реалист. Понякога може да има много красива идея, но когато не можеш да я реализираш, когато тя не даде конкретен резултат, тя остава само мечта. Освен това, съвсем наскоро приключиха поредните парламентарни избори. Малко повече от месец ни дели от 26 март, гражданите на България имаха възможност да заявят, в частност и за какъв вид по-дълбока, както Вие се изразявате, реформа в правосъдната система. Самият факт, че носителите на тази идея останаха извън парламента, означава, за мен, че пътят, по който постигнахме промените в предходното Народно събрание, работата на предходния кабинет, са в правилната посока. Но, пак казвам, трябва да се продължи, защото има много препоръки, които трябва да изпълним. И само две уточнения. Преди всичко, работата по механизма за сътрудничество и проверка...
- Само ми кажете, преди да направите тези уточнения, докато сме още на съдебната реформа, не мога да си обясня, защо има двама министри, Вие и Екатерина Захариева, която пък съвместява длъжността външен министър, в чийто ресор попада и съдебната реформа? И двете ли ще правите реформа?
- Вижте, няма драма от това, за да се знае, че кабинетът на г-н Борисов - 3, има като приоритет, освен реформата в образованието, която беше акцент в нашата предизборна кампания на ГЕРБ и успоредно, на същото ниво, продължаване на реформата в съдебната система, правосъдната система, за мен е добре. И аз съм изключително удовлетворена, че на ниво вицепремиер...
- Ама, и двете ли ще я правите?
- На ниво вицепремиер се издига значимостта на тази реформа. Пак казах, правомощията на министъра на правосъдието са ясно записани в Конституцията на Република България. Тези правомощия не могат да се делегират. Но...
- А на външните работи, също.
- Но..., на министъра на външните работи, който държи връзката с европейските институции, Европейската комисия, Европейският парламент, в частност са тези структури, които имат отношение към, за съжаление, продължаващия механизъм за сътрудничество и проверка към България. Тук аз виждам колизията, в хубавия смисъл на думата, сътрудничеството, което ще си оказваме ние с г-жа Захариева.
- Т.е., съдебната реформа може да стане или става чрез външен натиск?
- Не, категорично - не. Съдебната реформа, така както и до момента, така както и занапред, се прави единствено само в интерес на българските граждани, на Вас, на мен, на всички наши сънародници. Защото всеки един от нас, в определен момент, е изказвал недоволството си от работата на системата. Ето, влизайки в студиото, аз се срещнах със съпругата на, за съжаление, трагично загиналия мъж, който спря на АМ „Тракия", за да...
- Иван, да.
- На „Марица", мисля, за да окаже съдействие...
- На „Хемус".
- Да, при „Жерково", на „Хемус", да. След мен разбрах, че ще бъде тук. нейните думи бяха отново за повече ред, за повече дисциплина. Това което аз споделих с нея е, че законът е достатъчно..., променихме Наказателния кодекс, завишихме степента на наказанието, но трябва много работа, превантивна, за да не се стига до такива случаи. Тогава обаче, когато това се случи, трябва да има възмездие, трябва да има справедливост. И по този начин отговарям на Вашия въпрос, реформата трябва да продължи, в интерес на българските граждани.
- Добре. Кажете ми, пихте ли кафе с г-н Панов и г-н Цацаров?
- В първия ми работен ден след клетвата, още в петък, аз поканих и им благодаря, те се отзоваха на поканата. Проведох среща с „тримата големи", както се наричат в съдебната власт.
- Ама, заедно ли бяхте или един по един?
- Първият формат е поотделно, но едва ли това е най-интересното. Аз им благодаря...
- А, къде, къде? Не в ЦУМ, предполагам?
- В моя кабинет ги поканих. Отзоваха се. Имах среща и с тримата. Това беше една работна, неформална среща. Ние се познаваме добре. Но за мен е важно, в старта на новото предизвикателство пред мен, още веднъж да съм наясно с позициите и с мненията. Упорит човек съм, ще...
- Какво казахте на г-н Цацаров и на г-н Панов?
- Това, че трябва да продължим, да намерим най-вярното решение, да загърбим, ако има личностни противоречия, но те са и принципни по някои въпроси.
- Те са огромни противоречия, доколкото ги наблюдавам. Дори...
- Да, сложно е. Но аз съм убедена, че съдебната система, Висшия съдебен съвет, аз също ще положа усилия, ще направим така, че да не се случват тези некрасиви, е най-малкото, което бих могла да кажа, заседания на Висшия съдебен съвет.
- Конкретно, има ли причина, която да Ви е споделял Лозан Панов, да се страхува за живота си, както сподели?
- Не, вижте, аз не го възприемам по този начин, медийното участие, в което човек се страхува за живота си. В крайна сметка, това е човешко чувство. Всеки може да се страхува от нещо. Но, когато не си изложил никакви аргументи и доказателства, не ми се струва сериозно.
- А, каква е оценката Ви, вече като правосъден министър, за действията и работата на главния прокурор Цацаров?
- Нямам такава компетентност, като министър, да давам оценки на когото и да било от съдебната система, тъй като тя е независима.
- Личната Ви оценка, като гражданин, тогава? Има ли повече чувство за справедливост, виждате ли действия срещу престъпници?
- Това, което резултат от анализа, който бе поискан от предходния кабинет на премиера Борисов, с наблюдението на няколко европейски прокурори в системата, изготвеният доклад, 17-те препоръки, които има в него, за промяна в нормативната уредба и действието, работата на прокуратурата, г-н Цацаров ги споделя. Освен това, аз бях приятно изненадана за това, че голяма част от структурната реформа в прокуратурата е извършена, дори мога да призная, в шеговит план му отправих критика, че медийно това не е станало достояние на широката общественост, дори аз не знаех в дълбочина за голяма част от нещата, които са се случили. Но, така или иначе, продължаваме напред. За мен, важното е, че имаме диалог, че успях, мисля успяхме, съвместно, да положим едно доверие, което се надявам да даде и резултати.
- Последен въпрос. Цецка Цачева - за или против мажоритарния вот? И какво бихте посъветвали Вашите колеги от ГЕРБ в парламента, като бивш председател, процедурно, тъй като Цветанов заяви, че внасят проект за тези промени?
- Аз съм имала възможност да заявя своята позиция, след провеждането на референдума и волята на българските граждани. ГЕРБ, групата на ГЕРБ, аз, като част от ГЕРБ, член на Изпълнителната комисия на ГЕРБ, сме категорично за въвеждане в изборното законодателство, промяна, в смисъл на произвеждане на изборите по мажоритарната система, така, както гражданите на България се произнесоха. Искам само да припомня, че на финала на 43-.тото Народно събрание бе внесен и нарочен законопроект в тази връзка. Не ни стигна времето, за да успеем да изменим Изборния кодекс и изборите, последните, които вече са история, можеха да бъдат проведени по тази система.