Напаст от кърлежи в страната
Секция: БЪЛГАРИЯ
08 Май 2017 15:05
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Напаст от кърлежи в страната

/КРОСС/ С настъпването на пролетта зачестиха ухапванията от кърлежи. Повечето райони в столицата вече са обработени срещу кърлежи, но това не ги унищожава напълно, а само намалява популацията им, предупреждават от столичната здравна инспекция. Най-голямата опасност при ухапване от кърлеж е заразяване с лаймска болест. Около 30% от кърлежите са носители на коварния вирус.

Зорница Стаменова открива кърлеж под мишницата на двегодишната си дъщеря след разходка в парка "Заимов".

"И като се загледах, видях, че е малко кърлежче и изтръпнах, защото въобще не очаквах. И заведох я в поликлиниката, там и го махнаха и ме посъветваха да го занеса в паразитологията, за да го изследват. Излезе резултатът и се оказа, че е заразен с лаймска болест", разказва пред БНТ Стаменова.

За да се разбере дали детето се е заразило, трябва да се изчакат поне 30 дни. Най-често срещаните кърлежи в градските паркове и градини са пасищните. Обработките срещу тях са напролет и наесен. Препаратите са разрешени от министерството на здравеопазването и нямат остатъчно действие, затова само редуцират броя им.

"Един женски кърлеж снася от порядъка на 2000-15000 яйца. Само с тези две обработки, не може да се ликвидира този проблем", обяснява д-р Цезарина Илиева, началник на отдел „Паразитология", Столична регионална здравна инспекция.

Фирмите, които пръскат срещу кърлежи, задължително трябва да се съобразяват с метеорологичните условия.