/КРОСС/ Мария Габриел официално беше оповестена като българска кандидатура за еврокомисар. Това съобщиха от пресцентъра на Министерски съвет.
Министър-председателят Бойко Борисов е информирал председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер за решението на правителството да издигне кандидатурата на Мария Габриел за член на ЕК от България.
В писмо до Юнкер Борисов припомня, че темата е обсъдена между двамата в телефонен разговор в петък.
„С радост мога да Ви съобщя, че днес - още на първото си заседание, българското правителство взе решение да номинира за този пост Мария Габриел. Благодарение на нейните професионални качества и дългогодишен опит в Европейския парламент съм убеден, че Мария Габриел ще има важен и стойностен принос към работата на Комисията", посочва министър-председателят.
Той изразява очакване да обсъди възможно най-скоро с председателя на ЕК номинацията и да получи неговото съгласие, както предвижда Договорът за ЕС.
За да стане еврокомисар, Мария Габриел трябва да премине процедура по изслушване в Европейския парламент.
От 2007 г. досега тя е евродепутат от Европейската народна партия.
България няма свой представител в ЕК от началото на 2017 г. Тогава Кристалина Георгиева подаде оставка като вицепрезидент и еврокомисар по бюджета в Европейската комисия, за да поеме поста изпълнителен директор на Световната банка. Ресорът на Георгиева в ЕК беше „Бюджет и човешки ресурси". Най-вероятният ресор на Габриел пък ще бъде „Дигитализация".
Коя е Мария Габриел
Мария Габриел е родена на 20 май 1979 г. в Гоце Делчев.
През 1997 г. завършва Езикова гимназия „Д-р Петър Берон", Кюстендил, а през 2001 г. придобива бакалавърска степен по „Българска и френска филология" в Пловдивски университет „Паисий Хилендарски".
Продължава образованието си в Института по политически науки в Бордо, Франция, където изучава международни отношения, история на европейските институции, политическа социология, сравнителна политика. Завършва магистратура по „Сравнителна политика и международни отношения" в Докторската академия по политически науки, Бордо през 2003 г.
От 2004 до 2008 г. е асистент научен изследовател в Института по политически науки в Бордо, Франция. Преподавателската ѝ дейност е свързана с темите за процеса на вземане на решения в ЕС, политическа социология и международни отношения. В екипа е на 2 международни проекта - по Европейска програма Equal 2004 - 2008 „Ценности и икономика - равенството в професионалната дейност и социалната и солидарна икономика" и Международна изследователска програма „Парламентарното представителство на национално и европейско ниво" с ръководител Оливие Коста.
През 2012 г. се омъжва за Франсоа Габриел, който по това време е част от екипа на председателя на групата на ЕНП в Европарламента Жозеф Дол. През 2015 г. се ражда синът им Жан-Едуард.
От 2012 до 2014 г. е координатор на ЕНП в Комисията по права на жените и равенство между половете на Европейския парламент.
На 19 октомври 2012 г. Мария Габриел е избрана за заместник-председател на ЕНП жени.
През юни 2013 г. е избрана за „Евродепутат на годината" в категория „Равенство на половете".
След европейските избори през 2014 г., Мария Габриел е зам.-председател на Групата на ЕНП в Европейския парламент по въпросите на Средиземноморието, Близкия изток и Северна Африка и ръководител на българската делегация в Групата на ЕНП. Като зам.-председател на Групата на ЕНП, тя председателства Работната група на ЕНП „Евромед" и отговаря за връзките на групата със страни от Средиземноморието, Близкия Изток и Северна Африка по приоритетни въпроси като миграцията, сигурността, борбата с тероризма и радикализацията, превенцията на конфликти, правата на жените. Под нейно ръководство е изготвена Стратегическата позиция на ЕНП за Средиземноморието за мандата 2014 - 2019 г.
През 2015 г. Европейската асоциация на агенциите по комуникации ѝ връчва отличието „Евродепутат, защитник на социална кауза" за приноса ѝ за равенството между половете и правата на жените.
През 2016 г. получава награда „Евродепутат на годината" в категория „Развитие" и орден „Сан Карлос" на правителството на Колумбия за заслуги към страната в областта на международните отношения и дипломацията.
Централно място в извънпарламентарната дейност на Мария Габриел заемат инициативите, насочени към младите хора. Има разкрити общо шест европейски информационни центрове - два в София, Благоевград, Русе, Бургас и Сливен. Чрез тях организира обучения, презентации, кампании, запознаващи младите хора и всички останали граждани с предимствата от членството на България в ЕС. Сред извънпарламентарните инициативи на Мария Габриел се отличават ежегодния национален конкурс на европейска тематика, който организира за ученици, и националната кампания „Читател на годината".