/КРОСС/ „Ще се опитаме да направим общ координационен център за дейностите, свързани с българите в чужбина. Това заяви пред журналисти във Велико Търново вицепрезидентът Илияна Йотова", цитирана от радио „Фокус".
Като основна причина за това тя посочи, че тези действия в момента се изпълняват едновременно от няколко министерства, което по думите ѝ създава сериозни проблеми. Илияна Йотова допълни, че, според изследване на БАН над 15 млн. души в целия свят говорят и пишат на български.
„Въпреки това има само 2-3 постановления, които регламентират тази дейност. Трябва да се започне със самите училища, в средното образование, които подготвят децата на български език. Има една създадена асоциация на българските училища зад граница. Тя е много мощна, с много „агресивни", в добрия смисъл на думата, преподаватели, много амбициозни хора. Ще се борим българският език да получи статут на матуритетен език, защото само по този начин ще можем да мотивираме тези деца, тъй като матуритетния език носи точки след това за висшето образование в чуждите висши учебни заведения", допълни вицепрезидентът.
Тя поясни и, че това няма как да се случи с едно единствено действие, а трябва да се изгради цяла система.
„Това са различни стъпки, за да може да се осъществи цялата тази визия - как да се учи български език навън. Различно е - по един начин стоят нещата в западните покрайнини, по съвсем различен - в Западна Европа, зад Океана също. Съвсем други са и местните специфични условия. Чаках да се сформира новото правителство и сега предстоят конкретни действия", посочи още Илияна Йотова.