Каракачанов пред ТАСС: Трябва да си строим сами бойни кораби и военна техника
Секция: БЪЛГАРИЯ
11 Май 2017 16:44
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Каракачанов пред ТАСС: Трябва да си строим сами бойни кораби и военна техника

/КРОСС/ С руска помощ и усилията на български специалисти съветската техника в Българската армия се държи в изправност, но истината е, че тя е остаряла и вече има нужда от ново въоръжение за авиацията, флота и пехотата. Това коментира в интервю за ТАСС военният министър Красимир Каракачанов.

„Смятам, че България трябва да си произвежда самостоятелно техниката за флота и сухопътните сили. Самолети никога не сме правили (всъщност България има солиден опит в тази насока до ‘50-те години.) и едва ли ще можем да правим в бъдеще. В същото време можем и трябва да строим кораби и бронирани машини, докато същевременно решаваме и проблемите с превъоръжаването на армията. Това е скъпо удоволствие, но ние сме длъжни да си платим за него, защото ситуацията в света е много неспокойна", заяви вицепремиерът, цитиран от БТВ.

В интервюто кореспондентът на руската държавна информационна агенция на няколко пъти засяга темата за отношенията с Русия, като лидерът на ВМРО настоява за балансиран диалог с Москва.

„Когато говорим за българо-руските отношения, ние не трябва да говорим само за Руско-турската война. В нашата история е имало и моменти, когато сме се движили в различни направления, но това не е основание за разваляне на отношенията в момента. Смятам, че отношенията между България и Русия трябва да се развиват спокойно - като между две държави, които нямат какво да делят и които имат много допирни точки в културата, езика и историята", посочва Каракачанов.

Той подчертава, че членството в НАТО и ЕС не се поставя под условие. По думите му Евросъюзът се нуждае от реформиране, но в неговото „многообразие" няма нищо лошо.

Каракачанов коментира, че Западът и Русия имат общи проблеми в сферата на сигурността по линия на екстремизма, а в същото време споделят общ интерес от икономическо сътрудничество и така фактор за разделението остават само „политическите различия", които могат да се преодолеят с преговори.