Тони Блеър: "Споразумението от Белфаст" ще трябва да се промени
Секция: ПОЛИТИКА
12 Май 2017 16:19
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Тони Блеър: "Споразумението от Белфаст" ще трябва да се промени

/КРОСС/ Бившият британски премиер Тони Блеър заявява, че "забележителното мирно споразумение със Северна Ирландия от 1998 г.", за постигането на което и той е помогнал, ще трябва да бъде променено заради Брекзит, съобщава АФП.

"Добрият петък" или "Споразумението от Белфаст" беше формулирано въз основа на предположението, че и двете страни са част от ЕС", коментира той на среща на Европейската народна партия в окръг Уиклоу, южно от Дъблин. "Това не беше само от икономическа, но и от политическа гледна точка във връзка с националистическите стремежи", допълва той.

Добавя, че някои от договорени неща ще се нуждаят от промяна поради Брекзит, но това би трябвало да бъде постижимо с "минимални усилия", ако има желание от всички участващи страни.

Блеър е един от архитектите на споразумението, с което приключва три десетилетния кървав конфликт, отнел живота на повече от 3500 души.

Той коментира, че е важно, както Великобритания, така и ЕС да постигнат консенсус за избягване на една "трудан граница", но "някои нарушения са неизбежни и всъщност наистина се случват".

"Ако Великобритания и Републиката успяха да постигнат съгласие по пътя, тогава ще имаме голям шанс да ограничим щетите. В интерес на всички нас, включително и на нашите европейски партньори е това да се случи това", допълва той.

Германски евродепутат Манфред Вебер, който ръководи и групата на ЕНП в европарламента, предупреди на конференцията, че въпреки реториката от Лондон "това не може да бъде печеливша за всички ситуация".

"От наша гледна точка не виждаме шанс всички страни да спечелят в ситуация - това ще създаде щети. Не ми се иска да кажа това, но това е реалността", допълва Вебер.

"Опитахме се да направим това с конструктивен подход, но в крайна сметка това е грешка, грешка е да се излиза от Европейския съюз и това ще е, което британците ще изпитат през следващите години", смята той.