/КРОСС/ Финансовите лидери на държавите от Г-7 се разбраха за повече сътрудничество срещу киберпрестъпността, както и да не използват външната търговия за спечелването на конкурентно предимство, предаде „Ройтерс".
Министрите на финансите и шефовете на централните банки на САЩ, Канада, Япония, Франция, Германия, Италия и Великобритания се обсъдиха в италианския град Бари глобалната икономика, борбата срещу финансирането на тероризма, киберсигурността и данъчната политика.
В заключителния документ от срещата е посочено, че държавите ще използват всички инструменти - фискални, структурни и монетарни, за подпомагането на икономическия растеж.
Италианският министър на икономиката и финансите Пиер Паоло Падоан, цитиран от ТАСС, заяви, че документът поставя основите на система за единна политика за постигане на равномерен икономически растеж, като уточни, че в заключителната декларация са определени конкретни действия по редица теми.
„На тази среща не говорихме само за глобални проблеми, но и обсъдихме конкретни отговори на конкретни задачи, изтъкна Падоан.
Особено внимание финансовата седморка е обърнала на кибер престъпността във финансовата сфера. Страните признават, че кибер атаките са заплаха за икономиките на нашите страни и за предотвратяването им са необходими мерки на политическо равнище, се казва в комюникето, в което са посочени и срокове за изготвяне на съответни мерки - до октомври 2017 година.
Г-7 потвърди и мандата на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за оценка на условията и разработка на предложения за въвеждане на облагане с данъци на най-големите интернет компании (т. нар. уеб-данък). Всички участници са били единодушни, че общото решение е по-ефективно от националните планове, отбеляза Падоан.