Минималната заплата била излишно напомпвана и това вредяло, твърдят от бизнеса
Секция: ИКОНОМИКА
15 Май 2017 09:47
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Минималната заплата била излишно напомпвана и това вредяло, твърдят от бизнеса

/КРОСС/ Асоциацията на индустриалния капитал в България ще представи днес (15 май) своето виждане за политиката по доходите, условията на труд и възможностите на икономическия растеж.

По време на форума ще се обсъждат механизмите за ръст на минималната работна заплата (МРЗ), както и европейските практики и работещите решения в тази област. Ще се дискутират и теми като производителност на труда и икономически растеж, и съотношението между производителност, средна и минимална заплата. Ще се търси мястото на България по тези показатели сред другите страни от ЕС.

В коментар по темата в ефира на "Хоризонт" председателят на АИКБ Васил Велев подчерта, че спрямо средната работна заплата размерът на минималната работна заплата у нас и сега е висок, като предупреди, че "напомпването" на минималната работна заплата е излишно.

Според Велев тя расте по-бързо от възможностите на икономиката, а управляващите "пришпорват" ръста ѝ в средносрочната програма, където е заложено всяка година минималната заплата да расте с по 50 лева годишно.

„У нас няма проблем с политиката по доходите. Средната работна заплата в страната е нараснала 2,5 пъти за последните 10 години. При реално ниска производителност на труда - най-ниска - едва 15 процента от средната за ЕС, средната ни работна заплата е 21 процента от средната за ЕС - тоест виждаме, че компенсацията всъщност върви над ръста на производителността - това е и във времето, това е и в пространството - спрямо останалите страни от ЕС.

Всъщност ние имаме петата най-висока минимална работна заплата в ЕС приравнена към един и същи Брутен вътрешен продукт на глава от населението. И всъщност такъв проблем няма, обратното - това излишно напомпване на минималната работна заплата по-скоро вреди, отколкото помага. За 4 години тя ще нарасне с 50 процента, коментира Велев.

„Тя вече е на едно много високо ниво спрямо средната, с която задължително и основно трябва да се съизмерва. При нас минималната работна заплата е над 50 процента от средната, при такова съотношение с ЕС процента.

Няма проблем с политиката по доходите - доходите са най-ниски, но те са най-ниски, защото производителността е най-ниска", обобщи още веднъж тезата си Васил Велев.

Той каза още, че работодателите настояват за по-сериозно повишаване на пенсионната възраст и на мерки за справяне с липсата на квалифицирани кадри.

Също така бизнесът се противопоставя на назначението на Красимир Първанов за заместник-министър на енергетиката, обясни още Васил Велев.

„На съвестта на този господин до голяма степен се дължи фактът, че ние всяка година плащаме 750 милиона лева над пазарните цени за ВЕИ генератори на енергия у нас", допълни шефът на АИКБ.