/КРОСС/ Колкото повече време прекарваме онлайн, толкова по-склонни сме да се разболеем, става ясно от данните на ново проучване. Изследователите от Миланския университет в Италия установяват, че прекомерното време, прекарано в интернет, вреди на имунната система, пише puls.bg.
Учените поясняват, че хората, които седят дълги часове пред компютъра, са предразположени в значително по-голяма степен към заразяване с грип, в сравнение с тези, които ограничават часовете онлайн.
В проучването участие взимат 500 души, които са на възраст между 18 и 101 години. 40% от тях признават, че са слабо или значително пристрастени към употребата на интернет. Сред тях се наблюдават с 30% повече случаи на настинка и грип, отколкото сред участниците, които прекарват много по-малко време онлайн.
По думите на специалистите техните симптоми са повлияни от това, че пристрастените към интернет преживяват стрес в случаите, когато не са свързани към мрежата.
Този цикъл на стрес и облекчението му води до нестабилни нива на хормона кортизол, който засяга функцията на имунната система. Изследователите установяват, че влиянието на интернет върху здравето е независимо от редица други фактори, сред които депресия и самота. Те са свързани със засилена употреба на интернет и също така с влошено здраве.
Оказва се, че средно времето, което прекарваме онлайн, е 6 часа дневно. За някои хора обаче тази цифра е 10, като през по-голямата му част те са в социалните медии.
Полът не е определящ относно развитието на зависимост към интернет, но мъжете и жените в проучването го използват за различни цели. Жените основно пазаруват онлайн и посещават социалните мрежи, докато онлайн приоритетите на мъжете са играене на игри и порнография.