/КРОСС/ Финансирането на ин витро процедурите, от страна на държавата, е един много добър пробив в здравеопазването, коментира пред БНТ професор Григор Горчев. Според него, това ще да де шанс на много хора да станат родители.
"Процентът на стерилни двойки в България е голям. Не само женският, но и мъжкият фактор е от значение. В България са разрешени до три опита, а сега вече се разрешава 4, което според мен е максималния брой. След четвъртия намалява сериозно шансът", обясни медикът.
Според Горчев, това дава шанс и на жените с ракови заболявания, на които се налага да им бъдат намалени детеродните функции.
"Много е тънка нишката. Отпадат лимитите за нещо, за друго не. Тук смисълът не е толкова финансов, колкото етичен. Защото в България има ин витро центрове, които работят доста професионално и имат между тях една донякъде лоялна конкуренция. В този случай те се самоконтролират. Но аз гледам повече като онколог, отколкото като човек занимаващ се с ин витро. Тук аспектът би могъл да се смени в друга посока, защото за жалост са много чести раковите заболявания в ранна възраст. За съжаление често идват млади жени с рак, на които трябва да се отстранят детеродните органи, ако не могат да се запазят по една или друга причина. И от тази гледна точка, се финансира замразяване на яйцеклетки и ембриони на жени с онкологични заболявания, което от етична гледна точка е добър старт и добра атестация за България", каза още проф. Горчев.