В Кишинев честваха 180-годишнината от Васил Левски
Секция: КУЛТУРА
19 Май 2017 08:26
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
В Кишинев честваха 180-годишнината от Васил Левски

/КРОСС/ Молдовската столица взе активно участие във всеобщите честванията, посветени на 180-годишнината от рождението на Васил Левски.

В единствения в Кишинев български теоритичен лицей "Васил Левски" бе открита изложба, посветена на легендарния българин. В откриването взе участие и посланика на Република България в държавата Петър Вълов, който за кратко стана учител, лично обяснявайки на учениците за ключовите моменти в живота националния герой на България.

Изложбата е създадена през 2008 г., по идея на Софийски комитет "Васил Левски" с богатото архивно наследство, съхранявано в Държавен архив в София. Открита е първо в Националния църковен историко-археологически музей, а по-късно през годините гостува последователно на Съюза на юристите в Република България и Столична библиотека в София.

През 2010 г. е представена на Четвърта национална правно-историческа научна сесия „Да бъдем равни с другите европейски народи" - събитие проведено под патронажа на кмета на София Йорданка Фандъкова и уважено от тогавашният президент на Република България - Георги Първанов.

На документалните табла в хронологичен ред е очертан животът и делото на Левски. Снимковият материал разкрива спомени на негови сподвижници от София. В началото е представен родният му дом в Карлово.

Документите, посветени на участието на Левски в двете български легии и представянето му като знаменосец на четата на Панойт Хитов, разкриват неговото израстване в българското освободително движение, а срещите му с най-просветените представители на българската емиграция разширяват кръгозора му с идеите на европейските революционни движения.

Изложбата завършва с няколко документа и снимки, отразяващи признателността на България чрез построяването на възпоменателен паметник на Дякона - борецът за българската свобода.