/КРОСС/ "Всякакви интерпретации за лични конфликти между мен и главния прокурор намирам за неоснователни, както и внушения за политика също", каза председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов в изявление в Министерски съвет след срещата му с премиера Бойко Борисов.
"Срещата беше по моя инициатива и благодаря, че я осъществихме. Това е нормален и социален диалог", каза още Панов, цитиран от „24 часа"..
"За мен е очевидно, че темата за конституционни промени трябва отново да бъде поставена и да кажем, че без реформа в прокуратурата не може да се случи. Дадох примери с различни казуси в миналото, които коментирахме заедно като Костинброд, подслушването на премиера в неговия дом, КТБ, ЦУМ-гейт, които сочат, че всеки трябва да носи отговорност", допълни Панов и изарзи своето мнение относно съдебната реформа, като дори нарече стореното до този момент "мимикрия".
„Определено реформата в съдебната система трябва да бъде в дълбочина. Такава за съжаление не се случи, ето защо, запознавайки премиера с констатациите на европейските експерти, моля темата отново да бъде въведена и в парламента. Очаквам и настоявам да имам среща с президента", каза Панов и повтори.
„В дълбочина реформа трябва да бъде направена. По никакъв начин не трябва да се политизира и да се представя като личен конфликт".
Констатацията, че реформата не се е случила обаче не се понрави на бившия правосъден министър и настоящ вицепремиер по правосъдие Екатерина Захариева. Тя също бе на срещата, както и настоящият министър на правосъдието Цецка Цачева и началникът на кабинета Румяна Бъчварова.
„Мимикрия на реформа не сме правили", отсече Захариева.
„Нашият призив е нека да работим заедно. Нека да гледаме в една посока и нека възможно най-бързо да намалим напрежението, за да осъществим тези реформи, не защото имаме 17 препоръки, а защото българските граждани очакват и немогат повече да чакат справедлива съдебна система", каза още вицепремиерът.
„Беше общо споделено мнението, че това е една от най-важните реформи, защото българските граждани очакват справедливост. Очакват бързина и ефективност в съдебната система", заяви Захариева и напомни, че правителството е поело ангажимент да възможно най-скоро да се изпълнят 17-те препоръки от доклада на ЕК.
"В никакъв случай не бих могла да приема, че това, което е направено до момента - промяната на Конституцията, с която се постигнаха много важни и значими неща като прекия избор на съдиите, прокурорите и следователи, повечето отговорности на Инспектората, завишените изисквания към магистратите, да се омаловажа и да се нарича мимикрия", коментира Цецка Цачева.
Тя се обърна и директно към Панов и неговите виждания за реформите.
„Днес аз апелирах за повече конкретика в това, под което г-н Панов разбира да се работи в дълбочина за съдебната реформа. Какво се разбира под дълбочина на реформата? Всички останали трябва да сме наясно, че само с понятия бланкетни и общи формулировки ние рискуваме да останем там, където сме в момента. Постигнахме съгласие в г-н Панов. Излизайки оттук аз съм готова той да предложи конкретните текстове, които да се обсъдят в работен порядък и те да станат законодателна инициатива", допълни министър Цачева.