/КРОСС/ Великобритания ще излезе от преговорите по Брекзит, ако европейските власти в Брюксел не се откажат да настояват, че "сметката по развода" ще коства на британците 100 млрд. евро (около 86 млрд. паунда), предупреди британският министър Дейвид Дейвис, отговарящ за този процес, съобщава вестник The Sunday Times.
Той заяви, че преговорите ще изпаднат в криза от самото им начало, тъй като ЕС отказва да обсъжда бъдещо търговско споразумение, докато Великобритания не се съгласи да плати "сметката по Брекзит".
По искане на няколко държави-членки, преговарящите от ЕС преразгледаха своите първоначални изчисления, увеличавайки задълженията, които трябва да плати Великобритания. Те включват плащанията по земеделските субсидии и административните такси на ЕС, които биха могли да продължат и след като Обединеното кралство официално напусне съюза през 2020-а година.
Г-н Дейвис посочи, че дори "един млрд. евро са много пари", предупреждавайки, че останалите страни-членки на ЕС ще трябва да коригират позицията си, ако искат да видят напредъка в предстоящите преговори. Не е нужно просто да изглежда, че можем да се отдалечим, трябва действително да можем да си тръгнем, заяви той за вестник The Sunday Times.
На въпроса дали Обединеното кралство може да напусне преговорния процес, той отговорим: "изчакаме и да видим". Опасявайки се че някои членове на ЕС може би желаят Великобритания да бъде наказа за своето напускане на съюза, премиерът на Великобритания Тереза Май подчерта преди време, че ако тя не постигне такава сделка, за която настоява през Брюксел, нейната страна ще се оттегли от преговорите без постигане на какво и да е било съгласие.
Дейвид Дейвис също така отхвърли искането, че всеки гражданин на ЕС, който е живял в Обединеното кралство, трябва да получи пълни права да живее, работи и да претендира за обезщетения. "Как ще успеем да осъществим такова упражнение?", попита риторично той. "Трябва да се има предвид, че консервативният манифест, който беше обявен през миналия вторник, потвърди, че Великобритания може да продължи да плаща към ЕС и след напускането на блока."
В отделно интервю, г-жа Тереза Май посочи пред вестник The Telegraph, че иска да бъде взет предвид приносът към единния блок при разработването на един от най-тежките въпроси на развода, а именно: колко точно Великобритания трябва да плати на Брюксел, когато излезе от съюза. "Има много дебати за това, какви могат да бъдат задълженията на Обединеното кралство или всъщност какви са били средствата, които ние сме изплащали в миналото. Ще разгледаме както тези наши права, така и бъдещите задължения", каза тя.
Главният преговарящ от страна на ЕС - Мишел Барние заяви пред своите шефове от Европейската комисия, че съюзът ще се съсредоточи върху защитата на правата на гражданите, финансовите въпроси и границите и че се надява да бъде сключена сделка по тези въпроси между октомври и декември тази година. Ако този график бъде запазен, ЕС ще бъде готов да започне да обсъжда формата на бъдещите си търговски отношения с Великобритания и т.нар. "преходен период" за това между декември 2017-а и пролетта на 2018-а година.
Има много хора в Европейския съюз, които искат този процес да успее, но може би има и някои, които искат да не успеем, заяви г-н Дейвис в интервюто си за The Sunday Times. "Аз съм на мнение, че най-вероятният резултат ще бъде именно този, който търсим ние", допълни той.