/КРОСС/ „Липсват изследвания, но със сигурност в ИКТ сектора България не е на дъното. Дори можем да твърдим, че сме напред. България обаче остава на последно място по отношение на политика в този ресор. защото традиционно българското правителство за последните години е пасивно. Въпреки това, което се говори, ако се погледне прогнозата на Министерството на финансите за следващите 3 години, ще се види, че има замразяване на средствата за иновации." Това коментира пред Радио София д-р Тодор Галев - социолог, изследовател на процесите в информационното общество, старши анализатор в Центъра за изследване на демокрацията, главен експерт във Фондация „Приложни изследвания и комуникации".
Във връзка с номинацията на Мария Габриел за еврокомисар в ресор цифровата икономика и цифровото общество, Галев обясни: "Цифровата икономика се отнася до съществуващите правила и отговорности за осъществяване на бизнес сделки онлайн, най-вече сферите на телекомуникациите и интернет, сам по себе си. В областта на цифровото общество спада технологичните приложения за комуникация с публичните институции.
Сигурността в интернет е сред най-фундаменталните теми за единния цифров пазар, както и т.нар. големи данни, събирани в институции, както и онлайн платформите за връзка на граждани и учреждения. „Харчим немалко за електронно правителство, а резултатите са незавидни. Ярък пример е електронната здравна карта, за която бяха похарчени милиони, а сега се отказваме. А при въвеждане на ефективно електронно управление, ще „паднат" много от таксите.
Интернетът в България е сравнително много бърз и евтин, но го ползва малка част от населението - около 54% (в ЕС средно - 70%). Ползваме го предимно за забавление, а не толкова за публични услуги (няма достатъчно предлагане). България е по-скоро изпълнител, а не инициатор на европейски политики. А можем да бъдем в сърцето, а не в периферията на Европа в ИКТ", смята още Тодор Галев.
Според него номинираната за еврокомисар Мария Габриел е доказала, че досега е работила активно и ефективно, така че ако ѝ се възложи, ще може да допринесе и за развитие на цифровата икономика и цифровото общество.