/КРОСС/ Държа да кача на онлайн излъчване на всички конкурси в сферата на културата, за да се знае кой какви насоки за развитие защитава и кой каква визия има, за да се проведат прозрачно, ясно и видимо за всички. Това каза в предаването "Преди всички" по БНР министърът на културата Боил Банов.
Той съобщи, че в момента са в ход юридически консултации, за да се изясни дали и настоящите конкурси могат да преминат в онлайн режим.
„До голяма степен сме готови с процедурата за избор на културни събития по време на българското предсетдателство на Събета на ЕС", обясни Банов.
Предстои да започнат няколко проектни инициативи за кандидатстване и чрез комисия да бъдат избрани онези, които ще бъдат реализирани през следващата година, допълнли той. Сред сферите с належащи законодателни промени министърът на културата открои меценатството и паметниците на културата. Ако искаме да опазваме паметниците на културата, трябва да направим закона адекватен и европейски, изтъкна той:
„В този закон трябва да има много по-тежки санкции, много по-сериозни. Но трябва да има и много по-сериозни права и възможности за собствениците на такива имоти, защото поддръжката и инвестицията в тях е в пъти по-голяма, отколкото на обикновените сгради. И няма как да има такива тежки и изисквания и да не им се подава ръка - дали през фондове, през безлихвени заеми, през махане на такса смет и т.н. В европейските практики има много добри неща. Ние сме взели практиката по отношение на рестрикцията. Чудесно! Ще я спазваме докрай. Даже ще направим още рестриктивни мерки за тези, които не спазват закона, но трябва да има насреща и подкрепа от държавата.
20 млн. лева ще бъдат отредени за Европейската столица на културата Пловдив, заяви Боил Банов.
Относно финансирането на театрите и заявката на предшественика му Рашко Младенов за промяна на механизма на финансирането им, Боил Банов подчерта, че ако в гилдията се стигне до широк консенсус, ще има промени:
„Ще направим така необходимото нашата гилдия да открие и предложи добрите насоки по промяна на методиката за финансиране на театрите".
По отношение на Националната филмотека е изготвен вариант за субсидиране, който ще разреши проблемите на културната институция, стана ясно още от интервюто.
„В защита на децата се преминава към нови платформи в аудиовизията и в защита на съдържанието. Това е ключът. Министрите на културата приеха такава промяна в директивата, която се надяваме да доведе до по-голяма защита от зловредни, принуждаващи към насилие послания", коментира още министърът.
Банов увери и че България ще се включи в този дебат на всички нива.
„В сектор „Култура" всичко е важно, всичко е приоритет. Познавам цялата картина. Не мога да си позволя да приоритизирам едно пред друго", обобщи Банов.