/КРОСС/ На 24-ти май, в дена на буквите, на просветата и на духа, в българското посолство в гр. Кишинев беше отбелязан най-светлият, най-съкровеният и най-българският празник - Денят на славянската писменост и култура. На този ден традиционно се почитат учителите, които предават на българчетата любовта към българското слово, писменост и реч, богатството и силата на родния български език. Почитат се и дейците на културата, и българистите, които съхраняват традициите и предават на поколенията любовта към България.
На този ден извънредният и пълномощен посланик на Република България в Република Молдова г-н Петър Вълов се обърна с поздравителния адрес към всички съграждани и отбеляза: "Този ден е изпълнен с гордост и вълнение, със заслужено самочувствие. Ден, в който ние осмисляме колко сме силни със своята древна и богата култура, която събира възхищението на всички европейски народи. Винаги трябва да помним, че езика, писмеността и културата са най-здравата основа за съхранението и развитието на всеки народ. Това е мъдрост, изкована от многовековното развитие на човечеството. И тя трябва да бъде фундамент на политиката на всяка държава".
В дена, в който се прекланяме пред делото на Светите братя Кирил и Методи, създателите на славянската писменост, в Молдова се подвежда конкурсът за есе, предложен от българското посолство през 2011-та година. Темата на конкурса "Моите български корени из историята на моето семейство" мотивира учениците в молдовските училища, които изучават български език, да проявяват интерес към своя роден език и към историята.
Тази година приеха участието около 30 ученика от цяла Молдова и с. Паркани в Приднестровието, от които 8 бяха наградени с почетни грамоти, ценни призове и парични суми. Сред победителите в конкурса за есе бяха: Мария Тодорова (с. Валя-Пержей), Иван Панчев (с. Валя-Пержей), Татяна Чебанова (с. Кайраклия), Юлия Петкова (с. Паркани), Галина Кара (гр. Твърдица), Наталия Меленти (гр. Тараклия).
Честит празник!