22 хил. души са подали заявление за български произход през 2016-а
Секция: БЪЛГАРИЯ
31 Май 2017 21:32
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
22 хил. души са подали заявление за български произход през 2016-а

/КРОСС/ "През 2010 година са приети около 10 хил. заявления за български произход, оттогава броят им нарасна 3 пъти. През 2013 са приети 13 хил., през 2016 заявления от 22 хил. души". Това каза зам.-председателят на Държавната агенция за българите в чужбина на заседание на Комисията по политиките за българите в чужбина, предаде „Фокус".

„Наистина имаме забавяне в сроковете от около 3-4 месеца по отношение на издаването на удостоверенията на български произход", обясни той. „Имаме сериозен проблем по отношение на кадровия потенциал на агенцията, имаме едва 25 щатни бройки", посочи Димитър Владимиров.

„Изпитваме сериозни затруднения, тъй като агенцията се състои от 2 дирекции- една с общата администрация и другата е специализираната. Тя освен удостоверителната дейност следва да се занимава с цялостната политика на държавата по отношение на българите в чужбина", коментира той.

„През 2002 година е имало около 250 организации на българи зад граница, в момента са над 950. От агенцията се очаква да работи с тези организации", поясни зам.-председателят на ДАБЧ. По думите му е необходимо да има специализирана Дирекция „Български произход", която да се занимава само с това, защото агенцията има доста други ангажименти извън тази дейност.

„Над 750 хил. български граждани работят на територията на ЕС, това са данни от 2014 година, в момента може да са много повече. Да не говорим колко много са българите в чужбина- някои казват 3 млн., други 5 млн. ", посочи Димитър Владимиров и уточни, че интересът към удостоверяването на български произход и за българско гражданство е голям.

„Министерството на правосъдието иска от нас преписки, което допълнително ни натоварва. Една държавна институция не следва да поставя под въпрос издадени административни актове на друга", коментира зам.-председателят на ДАБЧ и допълни, че удостоверенията, които агенцията издава са достатъчно доказателство за български произход.