/КРОСС/ Директорът на Балканския институт по труда и социалната политика Иван Нeйков коментира възможността майките и осиновителките, които се върнат на работа преди детето им да е навършило 1 година вече, да получават освен заплатата си и половината от обезщетението за майчнство, предава БНР:
Преди години, когато беше приета мярката за увеличаване на майчинството, ние твърдяхме, че това е изключителен плюс за родителите, за майките и се хвалехме с най-продължителното майчинство в целия Европейски съюз. Днес, с тази стъпка всъщност признаваме мълчаливо, че не сме били прави, защото всъщност подхождаме към младите семейства, към майките с инструменти от преди повече от 20-30 години, защото подобна стъпка и подобна мярка съществуваше. Ние просто я възстановяваме сега, само че майките вече са други, коментира той.
Съвременните българки жени раждат във все по-зряла възраст, в резултат на което вече са започнали да градят кариера и вероятно много жени ще изберат да се върнат по-рано на работа, обясни той. От много голяма полза ще бъде, ако държавата създаде инструменти, с които да помагаме на майката дори и тогава, когато тя си гледа детето, да си поддържа конкурентоспособността. Тоест да имаме система, която да й позволява бързо и евтино, от вкъщи, докато се грижи за детето, тя да знае какво става с нейната професия, какво става с работата, за която тя се е квалифицирала именно за да бъде конкурентноспособна.
Нейков е на мнение, че трябва да бъде възстановена и програмата, даваща възможност на безработни да се грижат за децата на хора, решили да се върнат на работа.