Отбелязваме Международния ден за безопасно преминаване на железопътните прелези
Секция: ЛЮБОПИТНО
02 Юни 2017 08:10
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Отбелязваме Международния ден за безопасно преминаване на железопътните прелези

/КРОСС/ Отбелязваме Международния ден за безопасно преминаване на железопътните прелези.

НКЖИ ежегодно провежда дейности, инициативи и събития, свързани с този ден от самото му начало през 2009 г. - раздаване на брошури на натоварени прелези, предоставяне на медиите на видеоклипове с конкретни нарушения, организиране на конкурс за детска рисунка по темата, открити уроци по безопасност в училища, създаване на фейсбук страница „Видиш ли релси, мисли за влак" и много други.

В края на 2015 г. и началото на 2016 г. НКЖИ разработи информационни брошури с цел повишаване на безопасността на децата в райони на жп инфраструктурата, както и превенция на превърналото се в мода сред тийнейджърите явление „селфи на опасни места". Брошурите са част от кампанията „ЖП релсите не са място за игра и снимки", която се осъществява под егидата на Държавна агенция за закрила на детето (ДАЗД), съвместно с Омбудсмана на Република България, Министерството на вътрешните работи и други институции, имащи отношение към случаите на поразени от волтова дъга деца, вследствие неправомерно пребиваване в жп участъци. От миналата година брошурите се разпространяват по училищата, а в края на месец май и на по-големите гари в страната във връзка с началото на лятната ваканция на учениците.

Независимо от всички реализирани през годините инициативи, резултатите от тях, свързани с безопасността по железопътната инфраструктура, като цяло са незадоволителни.

Освен проблемите с неправилно пресичане на железопътните прелези, селфита и опасно поведение в районите на железопътната инфраструктура, се откроява и сериозен проблем с неспазване на правилата за преминаване на железопътните линии по новоизградените трасета - не се използват изградените съоръжения (подлези, надлези, асансьори), пробиват се „врати" в шумоизолиращите стени, за да се преминава „напряко" през линиите. Предвид високите скорости в тези участъци това поведение представлява изключителна опасност.

Само от началото на 2017 г. случаите на пострадали хора (ранени и загинали) при удар от подвижен железопътен състав вследствие на неправомерно пребиваване на или в близост до железния път са 17, произшествията на прелези до 30 май т.г. са 8, с 2-ма убити и 2-ма ранени. "Затова решихме, че се нуждаем от тотална промяна в подхода към деца, подрастващи и шофьори на МПС", посочват още от НКЖИ.