/КРОСС/ БСП предлага промени в Наказателния кодекс - затворник да не може сам да иска предсрочно освобождаване и връщане на стария режим - това да зависи от съда и администрацията на затвора. Трябва да се поправи грешката с приемането на законопроекта в последния ден на миналото Народно събрание и управляващите да подкрепят промените, коментира народният представител от „БСП за България" Иван Иванов.
Той добави, че връщането на стария режим няма как да бъде атакувано от Европейските институции и да засегне правата на лишените от свобода. Според Иванов вариантът с електронни гривни за проследяване няма да даде необходимия ефект. „Мотивите, с които внесохме този законопроект, са проектирани от общественото недоволство, което бе породено след опита за предсрочно освобождаване на един от осъдените от престъпната група на „Наглите". Нашето недоволство беше изразено още при приемането на този законопроект за изменение и на НПК и НК миналата година в последния работен ден на Народното събрание. Ние още тогава не разбрахме мотивите, с които се прави това нещо, но управляващите тогава ги приеха.
Дадени са доста повече възможности на осъдените на тежки престъпления да претендират за предсрочно освобождаване с мотива, че са имали добро поведение, работили са, имали са участия в културно-масовата дейност", каза още Иванов. По думите му в крайна сметка е важен ефектът, който ще има такъв законопроект спрямо очакванията на обществото. „Тези изменения, които са направени, са изложени поредица от условия, които ако са изпълнени, съдът трябва да уважи искането на осъдения. Сега имаме в последните изменения на НПК имаме условия, в които самият осъден може да поиска да бъде освободен предсрочно при изпълнението на тези условия. С нашето предложение, което ние правим за изменение на НПК, тези условия да отпаднат и самият съд да прецени до каква степен на база на становището, дадено от администрацията на затвора, този осъден и изпълнен критериите да бъде предсрочно освободен", уточни депутатът. Иван Иванов каза още, че предложенията се правят с цел да се ограничат в бъдеще такива престъпления с ясното съзнание от страна на извършителите, че ще ги постигне пълната сила на закона.